Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Upamiętniono 77. rocznicę pacyfikacji Ryczowa

Strona główna » Aktualności » Upamiętniono 77. rocznicę pacyfikacji Ryczowa

Składamy kwiaty, zapalamy, znicze, wspominamy, słuchamy opowieści pełnych łez, cierpienia i bólu, odległych o kilkadziesiąt lat. Niezawodnie, rok w rok.

21 lutego 1944 roku to czarna data w historii Ryczowa – data, która przyniosła zło, ból…i łzy. W odwecie za działalność partyzancką Niemcy otworzyli ogień do grupy mężczyzn. 12 mieszkańców wsi zginęło na miejscu, pozostałych zabrano na posterunek żandarmerii do Pilicy. Tam w ciągu dwóch dni zmarły kolejne trzy osoby. Pozostałych wysłano do obozu koncentracyjnego w Płaszowie pod Krakowem. Żaden z zamordowanych wówczas mężczyzn nie przekroczył 40 roku życia. Większość to dwudziestolatkowie, którzy pozostawili maleńkie dzieci, a ci, którzy jeszcze nie założyli rodzin, osierocili zapracowanych rodziców. Niewyobrażalna tragedia…

W skromnej oprawie, bez tradycyjnego przemarszu i z zastosowaniem środków ostrożności odbyło się tegoroczne wspomnienie tragicznych wydarzeń. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ryczowie, którą odprawił ks. Andrzej Ciesielski. Następnie część uczestników udała się pod pomnik, gdzie złożono kwiaty. W wydarzeniu uczestniczyli – Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec – Anna Pilarczyk, Radna Rady Powiatu Zawierciańskiego i zarazem Sekretarz Miasta i Gminy Ogrodzieniec – Maria Milejska, Przedstawiciele Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu – Wanda Bednarz, Beata Jakacz, Jerzy Janoska, Sołtys – Leszek Janus, Orkiestra Dęta OSP Ryczów, Jednostka OSP z Ryczowa oraz Mieszkańcy. W tym dniu miejsce pamięci było odwiedzane również przez przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Ryczowie, Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, turystów, przewodników, historyków, wszystkich, którym pamięć o tragicznych wydarzeniach jest szczególnie bliska.

 

czytano: 62 razy

autor: ogrodzieniec.pl

data dodania: 2021-02-22 11:07:13

Linki
  • CZARNY RYCERZ Biuro Organizacji Imprez i Eventów
  • POZIOM 511 Design Hotel & SPA
  • HOTEL "CENTURIA WELLNESS & SPA"
  • Hotel "Pod Figurą"

URZĄD MIASTA I GMINY W OGRODZIEŃCU
Plac Wolności 25, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: (32) 67 09 700
e-mail: admin@ogrodzieniec.pl

  • DSC_0804_resize
  • DSC_0800_resize
  • DSC_0797_resize
  • DSC_0794_resize
  • DSC_0792_resize
  • DSC_0790_resize
Gmina Ogrodzieniec położona jest w woj. śląskim, w centralnym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Krakowem, Częstochową i Katowicami. Leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a jednocześnie na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna