Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Szanowni Mieszkańcy, nasze starania nie poszły na marne!

Strona główna » Aktualności » Szanowni Mieszkańcy, nasze starania nie poszły na marne!

Szanowni Mieszkańcy, nasze starania nie poszły na marne!

Nie będzie kopalni cynku i ołowiu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Minister środowiska Michał Woś poinformował, że nie przedłużył koncesji dla kanadyjskiej firmy Rathdowney sp. z o.o. na dalsze poszukiwanie i rozpoznawanie złóż.

Przypomnijmy, że budowie kopalni przeciwna była zdecydowana większość mieszkańców, którzy obawiali się o zdrowie swoje oraz swoich dzieci, o utrudniony dostęp do wody pitnej, a także o degradację środowiska naturalnego. W protestach mieszkańców wspierali przedstawiciele władz samorządowych, m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anna Pilarczyk, radna Powiatu Zawierciańskiego i Sekretarz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Maria Milejska oraz Rada Miejska w Ogrodzieńcu.

Odbywały się liczne protesty. Protest władz i mieszkańców odbył się również podczas wizyty Telewizji Polskiej w Zawierciu, gdzie obecni byli przedstawiciele gminy Ogrodzieniec z Burmistrz Anną Pilarczyk na czele oraz liczni mieszkańcy.

Na te protesty odpowiedzieli radni czterech gmin (wśród nich była gmina Ogrodzieniec) oraz powiatu zawierciańskiego, którzy wyrazili stanowczy sprzeciw takiej inwestycji.

Rada Miejska w Ogrodzieńcu 29 października 2019r. jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec lokalizacji budowy kopalni rud cynku i ołowiu oraz eksploatacji złóż cynku i ołowiu na terenie gminy Ogrodzieniec. Swoje stanowisko rada zawarła w uzasadnieniu uchwały, które brzmi następująco:

Działając w imieniu mieszkańców gminy Ogrodzieniec, podzielając ich obawy w sprawie ewentualnej lokalizacji budowy kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy Ogrodzieniec stanowczo sprzeciwiamy się takim zamierzeniom. Z informacji prasowych dowiadujemy się, że lokalizacja kopalni cynku i ołowiu będzie również obejmowała obszar gminy Ogrodzieniec. Gmina Ogrodzieniec ciągle rozwija się pod kątem turystycznym. Znajduje się na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz zjawiskowych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Budowa ewentualnej kopalni wywrze negatywne skutki zarówno pod kątem turystycznego rozwoju gminy, ale również wywrze nieodwracalne skutki dla zdrowia i komfortu życia mieszkańców gminy Ogrodzieniec. W tym stanie faktycznym wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec lokalizacji, budowy kopalni i eksploatacji rud cynku i ołowiu na terenie gminy Ogrodzieniec.

Na wniosek Marii Milejskiej - Radnej Powiatowej i zarówno Sekretarz MiG Ogrodzieniec odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu, na której wyrażono sprzeciw budowie kopalni. Podczas spotkań protestacyjnych podpisana została petycja przez kilkunastu reprezentantów jednostek samorządu terytorialnego powiatu zawierciańskiego oraz parlamentarzystów. Jedna z takich petycji trafiła do rąk Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Środowiska, którzy zostali także poproszeni o wsparcie w tej sprawie.

I dzisiaj takie wsparcie otrzymaliśmy.

Minister środowiska Michał Woś poinformował, że nie przedłużył koncesji poszukiwawczej dla firmy, która chciała rozpocząć budowę kopalni cynku i ołowiu w powiecie zawierciańskim. Minister w swym uzasadnieniu powołał się na Ogrodzieniec, wydarzenia, imprezy kulturalne i zachowanie ich pierwotnego charakteru. To wielki sukces dla wszystkich, którzy walczyli o ochronę naszych terenów!

- Był to temat wielokrotnie wykorzystywany politycznie, wywołujący wiele emocji i dyskusji. Podjąłem w piątek decyzję o nieprzedłużaniu koncesji poszukiwawczej na złoża na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Podjąłem tę decyzję po wnikliwej analizie. Przedsiębiorcy w Polsce korzystają ze złóż, ale w tym przypadku przedsiębiorca miał bardzo dużo czasu na rozpoznanie tych złóż, ale z tej szansy nie skorzystał. Okazało się, że z 800 złożonych wniosków o odwierty, wykonał tylko 100, dlatego decyzja jest uzasadniona. Po rozważeniu wszystkich racji i kontrowersji, wysłuchaniu głosów i apeli mieszkańców i władz samorządowych, podjąłem decyzję, że koncesja poszukiwawcza na złoża cynku i ołowiu na Jurze Krakowsko-Częstochowskie nie będzie przedłużana. Bardzo zależy, żeby nasza piękna przyroda, nasze piękne tereny, które mamy na Jurze, m.in. Ogrodzieniec, żeby zachowały swój pierwotny charakter – mówi Michał Woś, minister środowiska.

czytano: 93 razy

autor: ogrodzieniec.pl

data dodania: 2020-06-22 15:25:23

Linki
  • CZARNY RYCERZ Biuro Organizacji Imprez i Eventów
  • POZIOM 511 Design Hotel & SPA
  • HOTEL "CENTURIA WELLNESS & SPA"
  • Hotel "Pod Figurą"

URZĄD MIASTA I GMINY W OGRODZIEŃCU
Plac Wolności 25, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: (32) 67 09 700
e-mail: admin@ogrodzieniec.pl

  • DSC_0804_resize
  • DSC_0800_resize
  • DSC_0797_resize
  • DSC_0794_resize
  • DSC_0792_resize
  • DSC_0790_resize
Gmina Ogrodzieniec położona jest w woj. śląskim, w centralnym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Krakowem, Częstochową i Katowicami. Leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a jednocześnie na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna