Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

W Zawierciu i Ogrodzieńcu rozmawiano o chorobach cywilizacyjnych. Cukrzyca może doprowadzić do śmierci

Strona główna » Aktualności » W Zawierciu i Ogrodzieńcu rozmawiano o chorobach cywilizacyjnych. Cukrzyca może doprowadzić do śmierci

Za nami dwie konferencje w powiecie zawierciańskim, podczas których rozmawiano na temat chorób cywilizacyjnych - otyłości i cukrzycy. Spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu oraz w sali narad Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu zorganizowano w ramach unijnego programu.

Uczestnicy mogli dowiedzieć się w jaki sposób zmienić swój styl życia, by nie zachorować na cukrzycę i nie stać się otyłym. Podczas spotkań przedstawiono prezentację na temat specjalnego programu realizowanego przez firmy Telecare S.A. oraz EMI-MED. Organizowane są bowiem bezpłatne badania, dzięki którym dowiemy się czy jesteśmy w grupie ryzyka, jeśli chodzi o cukrzycę i otyłość.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać przebadanym, są bardzo proste: wystarczy mieszkać w powiatach: będzińskim, zawierciańskim, gliwickim albo tarnogórskim. W programie mogą wziąć udział również mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Mysłowic, Sosnowca, Świętochłowic i Rudy Śląskiej. Trzeba być aktywnym zawodowo. W przypadku badań dotyczących cukrzycy Telecare i EMI-MED zapraszają osoby w wieku od 35 do 64 lat, a jeśli chodzi o nadwagę i otyłość - program obejmuje mieszkańców regionu, którzy mają od 18 do 40 lat.

To jednak nie wszystko, ponieważ osoby, u których stwierdzona zostanie nadwaga lub otyłość, zostaną zakwalifikowane do kolejnego etapu programu. Dzięki temu mogą liczyć na bezpłatne konsultacje z dietetykiem, fizjoterapeutą oraz psychologiem. Program jest sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejskiego Funduszu Społecznego). Potrwa do 2021 roku. Zawiercianie mogą zgłaszać się do firm EMI-MED i Telecare (ul. Huldczyńskiego 16A) w Zawierciu oraz do przychodni przy ulicy Powstańców Śląskich 8. W Ogrodzieńcu badania można wykonać w SP ZOZ przy placu Wolności 23.

- Otyłość stała się narodową plagą. W tej chwili, według statystyk, 69 procent mężczyzn i 57 procent kobiet ma już zbyt dużą masę ciała, a osoby otyłe to odpowiednio 25 i 26 procent. Niestety te wskaźniki cały czas rosną. Mamy też olbrzymi problem ze wzrostem nadwagi i otyłości wśród dzieci - podkreślała podczas konferencji Poseł na Sejm RP dr n. med. Beata Małecka - Libera, która objęła cały program honorowym patronatem.

W konferencjach w Zawierciu i Ogrodzieńcu brali udział również m.in. Poseł na Sejm RP Danuta Nowicka, Wicestarosta Zawierciański Bogusław Piotrowski, Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anna Pilarczyk-Sprycha, jej zastępca Magdalena Sitek, Sekretarz Gminy Ogrodzieniec Maria Milejska oraz Skarbnik Miasta Zawiercie Marcin Gawłowicz.

Nie zabrakło również ciekawych prelekcji.

- Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku - mówiła dr Agnieszka Białczyk, lekarz diabetolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Zwracała uwagę na to, że nieleczona może doprowadzić do powikłań, a w konsekwencji do śmierci. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje około 2,6 miliona ludzi, z czego rozpoznana i leczona choroba stanowi 60 proc. przypadków.

Psychoterapeutka Iwona Wojnowska z Centrum Terapeutyczno - Szkoleniowego Horta apelowała do uczestników konferencji o to, by pamiętali o zasadzie „jemy, by żyć”. Mówiła również m.in. o rodzajach głodu i psychodietetyce.

Dr Krystyna Kwaśna, Prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Fizjoterapii AWF Katowice, opowiedziała o tym, w jaki sposób zadbać o zdrowie i - przede wszystkim - jaka aktywność fizyczna może być dla nas odpowiednia.

Konferencje zorganizowały firmy Telecare S.A. i EMI-MED Sp. z o.o., Urząd Miejski w Zawierciu oraz Urząd Miasta i Gminy w Ogrodzieńcu.

 

Źródło: Strefa Zdrowia- Telecare

czytano: 403 razy

autor: ogrodzieniec.pl

data dodania: 2019-04-18 13:03:01

Linki
  • CZARNY RYCERZ Biuro Organizacji Imprez i Eventów
  • POZIOM 511 Design Hotel & SPA
  • HOTEL "CENTURIA WELLNESS & SPA"
  • Hotel "Pod Figurą"

URZĄD MIASTA I GMINY W OGRODZIEŃCU
Plac Wolności 25, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: (32) 67 09 700
e-mail: admin@ogrodzieniec.pl

  • DSC_0804_resize
  • DSC_0800_resize
  • DSC_0797_resize
  • DSC_0794_resize
  • DSC_0792_resize
  • DSC_0790_resize
Gmina Ogrodzieniec położona jest w woj. śląskim, w centralnym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Krakowem, Częstochową i Katowicami. Leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a jednocześnie na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna