Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Oni budowali niepodległość - informacja UMiG Olkusz

Strona główna » Aktualności » Oni budowali niepodległość - informacja UMiG Olkusz

Odzyskana przed stu laty niepodległość to nie tylko zasługa żołnierzy, z bronią w ręku walczących o wolną Polskę. To również dzieło tych, którzy budowali niepodległość i samorządność w swych małych ojczyznach. Członkom i działaczom organizacji wojskowych, politycznych i społecznych z terenu dawnego Powiatu Olkuskiego, które wniosły wkład w dzieło odbudowy niepodległej Polski w 1918 roku, zostanie poświęcona tablica, której odsłonięcie odbędzie się w niedzielę 9 grudnia na olkuskim Starym Cmentarzu.

- Zachęcam wszystkich mieszkańców z terenu ówczesnej ziemi olkuskiej do wspólnego oddania czci naszym lokalnym działaczom, dzięki którym możemy cieszyć się z niepodległej ojczyzny. Osobom walczącym przed stu laty o lepsze życie dla nas, nie stawiano pomników. Dlatego w ten symboliczny sposób, jakim jest wspólna tablica w szczególnym miejscu, chcemy oddać cześć – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 Mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu w intencji członków organizacji z terenu dawnego Powiatu Olkuskiego, które wniosły wkład w dzieło odbudowy niepodległej Polski w 1918 roku. Następnie uczestnicy uroczystości w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz orkiestry wojskowej przejdą ulicami miasta na Stary Cmentarz, gdzie około godziny 11.30 odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej wmurowanej w Ścianę Pamięci. Warto dodać, że wśród kilkudziesięciu organizacji, jakie działały w latach 1914-18 na ziemi olkuskiej były m.in. straże pożarne, organizacje pomocy społecznej, jak Komitet ratunkowy Powiatu Olkuskiego, stowarzyszenia spożywcze, kulturalne i sportowe, samorządy, szkoły i skauting.

Organizatorem uroczystości, nad którymi patronat honorowy objął Instytut Pamięci Narodowej jest  Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz dr hab. Filip Musiał, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Partnerzy: Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego w Krakowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu, Zespół Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Kurier Olkuski.

Źródło: UMiG Olkusz

czytano: 164 razy

autor: ogrodzieniec.pl

data dodania: 2018-12-06 07:50:41

Linki
  • CZARNY RYCERZ Biuro Organizacji Imprez i Eventów
  • POZIOM 511 Design Hotel & SPA
  • HOTEL "CENTURIA WELLNESS & SPA"
  • Hotel "Pod Figurą"

URZĄD MIASTA I GMINY W OGRODZIEŃCU
Plac Wolności 25, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: (32) 67 09 700
e-mail: admin@ogrodzieniec.pl

  • DSC_0804_resize
  • DSC_0800_resize
  • DSC_0797_resize
  • DSC_0794_resize
  • DSC_0792_resize
  • DSC_0790_resize
Gmina Ogrodzieniec położona jest w woj. śląskim, w centralnym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Krakowem, Częstochową i Katowicami. Leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a jednocześnie na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna