Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec

Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Ogrodzieniec. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Dzikie wysypiska. Wstydliwy temat.

Nie jest łatwo jest pisać o śmieciach, ale może wywołanie dyskusji wśród nas spowoduje, że w przyszłości będzie ich mniej niż obecnie. Bardzo często otrzymujemy telefony, mejle i pisma o miejscach, które trzeba posprzątać. Również na zebraniach z mieszkańcami dowiaduję się o nowych stertach odpadów, które ktoś znalazł w lesie, przy drodze albo na bezpańskiej działce. Choć ich sprzątanie to praca bez końca, zawsze staramy się reagować i pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej sprzątają po brudasach. Przepraszam za wyrażenie „brudas", ale brak mi słów na określenie osoby, która wywozi swoje śmieci po kryjomu zamiast wystawić je do odebrania przed dom albo legalnie przekazać, bez opłat, do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Skutkiem tego jest mnóstwo nielegalnych wysypisk w każdej miejscowości. Okolica jest pełna starych opon, mebli, plastikowych zabawek, potrzaskanych wiader, papieru i tektury, kartonów po mleku i sokach, butelek, słoików, folii, szmat, telewizorów, lodówek, pralek, kanap, foteli, wykładzin podłogowych, drzwi, okien, gruzu, i innych.

Gmina kilka lat temu stworzyła warunki do prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi. W przeszłości mieszkaniec płacił za kosz na odpady i im więcej ich było, tym ponosił większe opłaty. Dziś jest inaczej - Gmina odpowiada za śmieci komunalne na nieruchomości mieszkańca i odbiera je w każdej ilości za stałą opłatą - niezależnie od tego czy odpadów jest mało czy dużo. Organizuje ponadto dwa razy w roku zbiórkę odpadów wielkogabarytowych z nieruchomości, więc nie ma sensu wywozić ich do lasu albo do przydrożnego rowu. W każdą sobotę czynny jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów w siedzibie firmy Remondis, gdzie można nieodpłatnie zostawić posegregowane odpady komunalne.

Jak dużo jest dzikich wysypisk mogliśmy się przekonać w piątek, 20 kwietnia br. W tym dniu, podobnie jak w latach poprzednich, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy, Ośrodka Pomocy Społecznej, Biblioteki Publicznej, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorstwa Komunalnego „Ogrodzieniec" sp. z o.o. sprzątali teren gminy w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi.
Wybraliśmy te miejsca, które najczęściej wskazywane były przez mieszkańców i turystów. Urząd Miasta i Gminy sprzątał ul. Reja na Fugasówce oraz pas przydrożny przy ul. Kolejowej na Fugasówce, wysypiska przy ul. Zuzanka w Podzamczu, w Ogrodzieńcu drogę od osiedla przy ul. Słowackiego w kierunku Józefowa, leśną drogę od mogiły pod Grochowcem w kierunku cmentarza w Ryczowie. Ośrodek Pomocy Społecznej oczyścił z dzikich wysypisk pas drogowy od Giebła do Biskupic, Zakład Gospodarki Komunalnej -od Ryczowa do Ryczowa Kolonii. Pracownicy gminnej spółki Przedsiębiorstwo Komunalne „Ogrodzieniec" i Biblioteki Publicznej posprzątali pobocza od Ogrodzieńca do Ryczowa Kolonii. W akcji sprzątania wzięło udział 32 osoby i zebraliśmy ok.300 worków po 240 l każdy.

Na szczęście nie jesteśmy sami, bo są też i inni, którzy sprzątają po Brudasach. Taką grupą są mieszkańcy Józefowa, którzy kolejny już rok posprzątali lasy u siebie. Niestety nie znam wszystkich, bo działają skromnie i bez rozgłosu, a o akcji dowiedziałem się z mediów społecznościowych. Ich dokonania są imponujące i warte naśladowania.

Korzystając z Gazety Ogrodzienieckiej chciałbym im bardzo serdecznie podziękować!

Dotychczasowa nasza postawa wobec dzikich wysypisk w gminie musi się zmienić. Wszyscy powinniśmy dbać o czystość wokół nas. Nie bądźmy obojętni gdy ktoś wyrzuca, nawet drobne rzeczy gdzie popadnie. Miejmy sami wyrzuty sumienia, jeśli pozbyliśmy się, nie daj Boże, śmieci w nielegalny sposób. Jeśli tak było - nie róbmy tego więcej! Mieszkańców gminy, którzy chcieliby przyczynić się do poprawy stanu środowiska zapraszam do wspólnego sprzątania. Mamy wiosnę, to najlepsza pora na porządki. Wszystkim, którzy włączą się w akcję sprzątania „dzikich" wysypisk wokół siebie Gmina deklaruje pomoc w ich odbiorze. Jeśli potrzeba wydamy worki na śmieci. Proszę jedynie o wcześniejsze uzgodnienie daty i miejsca odbioru zgromadzonych odpadów z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Ogrodzieńcu tel. 32 67 09 733 w godz.7.00- 14.00.

Burmistrz Miasta i Gminy
dr inż. Andrzej Mikulski

Żródło: Gazeta Ogrodzieniecka. Nr 4/2018 (255)

  • Wiosenne porządki w Gminie - materiał itvOgrodzieniec

Autor:  ogrodzieniec.pl
02
MAJ
2018
2125
razy
czytano

5563/10230

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Przydatne linki

Wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

  • Zdjęcie: Kościół w Ogrodzieńcu

    Kościół w Ogrodzieńcu

  • Zdjęcie: Miejsca Rekreacji

    Miejsca Rekreacji

  • Zdjęcie: Skwer

    Skwer

  • Zdjęcie: Plac Piłsudskiego

    Plac Piłsudskiego

  • Zdjęcie: Studnia w Gieble

    Studnia w Gieble

  • Zdjęcie: Sprzątamy Gmine

    Sprzątamy Gmine

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec