Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Ogrodzieniecka Jubilatka

Strona główna » Aktualności » Ogrodzieniecka Jubilatka

Piękny jubileusz, piękna pogoda, piękne spotkanie w strażackim gronie. Za nami uroczystość z okazji obchodów 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ogrodzieńcu. Dzień, kiedy tradycje strażackie łączą pokolenia. W rysie jednostki czytamy: „6 sierpnia 1917 roku działa Ochotnicza Straż Pożarna typu KR (konno-ręczna), złożona m.in. z członków miejscowej orkiestry.”

Przemarszem spod remizy do kościoła w Ogrodzieńcu, a następnie na plac koło domu kultury, gdzie odbyły się główne uroczystości Jubilatka z Ogrodzieńca udała się w asyście:
Orkiestry Dętej z Giebła pod kierownictwem pana Zbigniewa Barana, pocztów sztandarowych pododdziałów złożonych z jednostek OSP (Giebło, Gulzów, Kiełkowice, Mokrus, Podzamcze, Ryczów, Ryczów Kolonia, Bzów, Kromołów, Marciszów, Niwki, Poręba, Włodowice, Kęty i Niebieszczany) oraz gości zaproszonych.
Podczas mszy św. za strażaków ks. proboszcz Jacek Furtak poświęcił pamiątkową płytę ze znakiem Związku OSP RP upamiętniającą jubileusz stulecia jednostki. Płytę ufundowała firma Ewa Wałek Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy „SZWEDEX” z Ogrodzieńca.
Kompanię prowadził dowódca uroczystości druh Michał Mikoda, a poczty sztandarowe dowódca pocztów druh Paweł Grobelak. Poczet sztandarowy jubileuszowej jednostki tworzyli druhowie: sztandarowy Szymon Ceglarski, Janusz Cholewa i Andrzej Dudek. W skład pocztu flagowego weszli druhowie: Rafał Moś, Kamil Szymusik i Daniel Kozłowski.

Główne uroczystości przebiegały w ceremoniale strażackim. Dowódca uroczystości złożył raport druhowi Janowi Pająkowi – Członkowi Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach.
Następnie miało miejsce podniesienie flagi państwowej na maszt, otwarcie uroczystości i powitanie gości przez druha Andrzeja Mikulskiego – Prezesa Zarządu OMG ZOSP RP w Ogrodzieńcu, Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec.
Prezes Zarządu OSP w Ogrodzieńcu druh Łukasz Marczyk przedstawił rys historyczny jednostki. Oprawę muzyczną zapewniła Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ogrodzieniec pod batutą kapelmistrza Stefana Łebka.
Wyjątkową chwilą było wyróżnienie jubileuszowej jednostki najwyższym odznaczeniem korporacyjnym – Złotym Znakiem Związku OSP RP. Akt nadania „za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej” odczytał druh Henryk Karcz – Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach, a zarazem Komendant Miejsko-Gminny.
Zasłużonym druhom wręczone zostały odznaczenia i medale za zasługi dla pożarnictwa. Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa uhonorowani zostali druhowie: Łukasz Marczyk i Marek Gąkowski a brązowym druhowie: Grzegorz Karcz, Konrad Wojdas i Damian Lipka.
Wyróżnieni odznaczeniem za wysługę 15 lat w OSP zostali druhowie: Andrzej Mikulski, Marek Gąkowski i Michał Mędrek.
Z okazji jubileuszu został przygotowany medal okolicznościowy, który symbolicznie został wręczony dla przedstawicieli służb mundurowych.

Dla Druhen i Druhów jubileuszowej jednostki, na ręce Prezesa Łukasza Marczyka, od gości zaproszonych wpłynęły liczne życzenia, podziękowania i słowa uznania. Fragmenty poniżej:

- „...Jest to uroczysta chwila w życiu każdej organizacji, a tym bardziej Waszej jednostki, która na przestrzeni stu lat ofiarnie i bezinteresownie służy Ojczyźnie i jej obywatelom codziennym trudem i stałą gotowością niesienia pomocy ludziom zagrożonym przez pożar i inne klęski żywiołowe. Zdobyliście tym uznanie i wdzięczność nas wszystkich...” – dr Henryk Karcz i Jan Pająk, Członkowie Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach;

- ”...składam druhnom i Druhom Strażakom oraz wszystkim mieszkańcom Ogrodzieńca serdeczne gratulacje. Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie bodźcem do jeszcze lepszej pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej. ...” – Krzysztof Wrona, Prezes Zarządu OP ZOSP RP w Zawierciu, Starosta Zawierciański;

- ”...Obchody 100 - lecia powstania jaką świętuje Ochotnicza Straż Pożarna w Ogrodzieńcu, jest powodem do dumy i ogromnej satysfakcji. (...) Wypełniając strażacką powinność wykazujecie pełną gotowość i zdecydowaną postawę. To dzięki Waszym wysiłkom mieszkańcy powiatu zawierciańskiego mogą czuć się bezpiecznie, wiedząc, że zawsze otrzymają pomoc i wsparcie straży pożarnej, bowiem Druhowie Ochotnicy – co zawsze podkreślam – ramię w ramię z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej dbają o to, by zapewnić jedną z podstawowych potrzeb człowieka – poczucie bezpiecznej egzystencji. ...” – bryg. Jacek Kleszczewski, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, przekazane przez mł. bryg. Artura Łągiewkę, Komendanta Powiatowego PSP w Zawierciu, st. bryg. Marka Fiutaka, Komendanta Powiatowego PSP w Zawierciu w latach 2009-2017 oraz kpt. Arkadiusza Sperę, Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Będzinie;

- ”...Z okazji doniosłego Jubileuszu 100-lecia istnienia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ogrodzieńcu, składam serdeczne podziękowania wszystkim Druhnom i Druhom Strażakom za ich odwagę, determinację, ciężką pracę wkładaną w działalność ratowniczą oraz za bezinteresowną pomoc niesioną drugiemu człowiekowi. ...” – Anna Nemś, Poseł na Sejm RP;

- „...Tak imponujący Jubileusz jest nie tylko powodem do dumy, lecz także okazją do wyrażenia uznania za trud, z jakim druhny i druhowie Waszej jednostki wypełniają swą społeczną służbę. Wasza obecność w życiu społeczności lokalnej jest widoczna i doceniana. ...” – Stanisław Dąbrowa, Wicemarszałek Województwa Śląskiego, przekazane przez p. Andrzeja Mikulskiego, Burmistrza MiG Ogrodzieniec;

- „...Jubileusz jednostki przypomina o wielu pokoleniach druhów obecnych w strażackiej rodzinie w myśl słów: "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". Składamy zatem słowa uznania i podziękowania za ofiarność i kultywowanie tradycji, naukę strażackiego rzemiosła młodego pokolenia. ...” – dr  inż. Andrzej Mikulski, Burmistrz MiGO, Radni Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu, inż. Zygmunt Podsiadło, Przewodniczący RM w Ogrodzieńcu;

- ”...Dziękujemy za lata służby na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Oddając hołd tym, którzy odeszli na wieczną służbę w myśl słów: >> Nie można budować przyszłości zapominając o przeszłości <<, dziękujemy za społeczną działalność oraz ofiarną służbę na rzecz Gminy Ogrodzieniec oraz jej mieszkańców. ...” – dh Andrzej Mikulski, Prezes ZOMG ZOSP RP i dh Jan Chudek, Sekretarz ZOMG ZOSP RP w Ogrodzieńcu;

- „...Z tej okazji życzę Wam Druhny i Druhowie, aby trud codziennej, społecznej służby był dla Was źródłem osobistej satysfakcji, zadowolenia i powodem do dumy. Niech Święty Florian otacza Was swoją opieką. ...” – st. bryg. mgr inż. Czesław Błażkiewicz, I Komendant PSP w Zawierciu 1992-2009;

- „...Gratulując tego pięknego jubileuszu życzymy by trud, który podejmujecie dla ratowania mienia, zdrowia i życia był dla Was zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego szacunku, a także znalazł uznanie wśród tych, którzy decydują o rozwoju ratownictwa w Polsce. ...” – Grzegorz Klecha, Prezes OSP w Niebieszczanach;

- „...Wasza sumienna praca, działalność społeczna, troska o drugiego człowieka, jego życie, zdrowie i dorobek sprawiają, że cieszycie się w społeczeństwie niesłabnącym zaufaniem, dużym szacunkiem i uznaniem. To wielki zaszczyt być strażakiem, ale to też wielka odpowiedzialność. ...” – mgr inż. Grzegorz Cekus, Nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz, przekazane przez p. Jerzego Kamińskiego, Leśniczego;

- „...Drodzy Koledzy! Niech wysiłek, który podejmujecie na rzecz ochrony zdrowia i życia innych ludzi, niejednokrotnie narażając przy tym własne, był dla Was źródłem satysfakcji i poczucia dobrze spełnionego obowiązku. ...” – Zarząd Ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR, przekazane przez p. Mateusza Leksa, Zastępcę Naczelnika.

Po części oficjalnej wykonane zostało pamiątkowe zdjęcia, były wpisy do księgi pamiątkowej oraz poczęstunek w strażackim gronie.
W części artystycznej widzowie wysłuchali koncertu obu orkiestr dętych, występów dzieci z Zespołu „Malwinki”, Studia Wyobraźni, Łukasza Piątkowskiego Stand UP, Kabaretu DNO, bawili się w rytm Zespołu Prestige Dance.
Zainteresowani mogli skorzystać z licznych stoisk przygotowanych przez partnerów wydarzenia.

Tekst: Iwona Rajca
Zdjęcia: Marta Bejgier, Iwona Rajca

 

poprzednia strona |1|2|3| z   9 następna|ostatnia

czytano: 2732 razy

autor: ogrodzieniec.pl

data dodania: 2017-08-09 11:32:51

Linki
  • CZARNY RYCERZ Biuro Organizacji Imprez i Eventów
  • POZIOM 511 Design Hotel & SPA
  • HOTEL "CENTURIA WELLNESS & SPA"
  • Hotel "Pod Figurą"

URZĄD MIASTA I GMINY W OGRODZIEŃCU
Plac Wolności 25, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: (32) 67 09 700
e-mail: admin@ogrodzieniec.pl

  • DSC_0804_resize
  • DSC_0800_resize
  • DSC_0797_resize
  • DSC_0794_resize
  • DSC_0792_resize
  • DSC_0790_resize
Gmina Ogrodzieniec położona jest w woj. śląskim, w centralnym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Krakowem, Częstochową i Katowicami. Leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a jednocześnie na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna