Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec

Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Ogrodzieniec. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Pięćdziesięciolecie Szkoły Podstawowej w Ryczowie

W minioną sobotę tj. 18 czerwca 2016 roku Szkoła Podstawowa w Ryczowie, uroczyście i w szerokim gronie szkolnym oraz gości zaproszonych, obchodziła Jubileusz 50-lecia. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Na tę okoliczność Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec - Andrzej Mikulski przekazał list okolicznościowy:
 

Dyrektor, Nauczyciele i Wychowawcy,
Uczniowie i Rodzice, Absolwenci,
Pracownicy Administracji i Obsługi
Szkoły Podstawowej w Ryczowie

Szanowni Państwo!

Jubileusz 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Ryczowie  to niewątpliwie okazja do świętowania, pięknych wspomnień, licznych refleksji oraz podsumowań.

Z tej okazji składam serdeczne życzenia i gratulacje oraz podziękowania za trud dydaktyczny i duże zaangażowanie w wychowywanie dzieci i młodzieży naszej Gminy, wkład w sprawne funkcjonowanie placówki i dbałość o mienie publiczne.

Szkoła zapisała się na kartach historii Gminy Ogrodzieniec, społeczeństwa Ryczowa oraz okolicznych miejscowości kształtując pewne wzorce i postawy poprzez indywidualną tradycję szkoły.

Życzę, aby ta rocznica i każdy kolejny dzień pracy był inspiracją do dalszych działań i rozwoju placówki oraz przynosił satysfakcję tym wszystkim, którzy przekroczyli progi tej Szkoły.

Z wyrazami szacunku
dr inż. Andrzej Mikulski
Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec



Podczas uroczystości została przedstawiona historia szkoły opracowana na postawie kroniki założonej 1 września 1966r. Pierwszych wpisów dokonał pan Stefan Stawowczyk, były dyrektor i nauczyciel tej szkoły:
" (...) Szkoła Podstawowa w Ryczowie powstała w 1927 roku. Pierwszym nauczycielem była pani Józefa Winiarska. Szkoła powstała na usilne starania tutejszych gospodarzy. Przez cztery lata szkoła była jednoklasowa. W tym okresie uczniowie kończyli tylko cztery klasy. W pierwszym roku szkolnym 1927/1928 do szkoły uczęszczało 124 dzieci, co stanowiło 72% ogółu dzieci w wieku szkolnym. Warunki były bardzo ciężkie. Szkoła mieściła się w prywatnym domu, powierzchnia sali lekcyjnej wynosiła 32 m2. Około roku 1931 mieszkańcy Ryczowa postanowili na własny koszt wybudować szkołę. Zebrano składkę po 10 zł. Za uzyskaną kwotę zakupiono 18 000 sztuk cegieł i drewno budowlane. Bezpłatnie dostarczono wapno palone i kamień budowlany około 1m3. Do budowy szkoły nie doszło, ponieważ pojawił się konflikt dotyczący miejsca jej usytuowania. Konflikt zakończył się „wojną wiejską” i rozkradzeniem zakupionego materiału. Nauczanie w dalszym ciągu odbywało się w prywatnych domach. Od 1932 do 1945 roku szkoła otrzymała dwie siły nauczycielskie, kierownika szkoły – obywatela Renio i jego żonę. Od 1945 do 1947 roku szkoła została zamknięta z powodu braku nauczycieli. Od 1947 do 1950 roku kierownikiem szkoły była Helena Weimer. Szkoła nadal mieściła się w prywatnym domu.  Po przybyciu nauczycieli tutejsze społeczeństwo ponownie rozpoczęło starania o budowę szkoły i na ten cel otrzymało poniemiecki barak. Przystąpiono do budowy betonowych fundamentów pod barak. Każdy mieszkaniec dostarczył drewno budowlane i 1000 zł. W pomoc budowy szkoły włączyły się władze powiatowe z Olkusza, a także ofiarna pomoc nauczycieli, którzy organizowali imprezy na ten cel i przy zaangażowaniu całej wsi wystawiona została piękna szkoła z czterema , jasnymi salami. Od 1950- 1960 roku kierownikiem szkoły był pan Bolesław Bochenkiewicz. Rok szkolny 1950/1951 był rokiem, w którym młodzież po raz pierwszy ukończyła pełną siedmioklasową szkołę. Na apel władz centralnych - „1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” społeczeństwo odpowiedziało czynem. Na zebraniu Komitetu Rodzicielskiego w dniu 28 kwietnia 1960r. podjęto uchwałę o konieczności budowy nowej szkoły. Na ten cel otrzymano 60 ton wapna, które w czynie społecznym zwieziono i przygotowano. Wyłoniono Komitet Budowy Szkoły. Przy pomocy mieszkańców i władz oświatowych dnia 24 marca 1965 roku rozpoczęto prace przy budowie fundamentów. Po szesnastu miesiącach 1 września 1966 roku piękny, nowy budynek został oddany do użytku (...)". 
Szkoła początkowo nosiła imię Generała Aleksandra Zawadzkiego, niestety nie znane są okoliczności i data tego nadania.  Kolejny zapis dotyczy roku szkolnego1973/1974. W tym czasie utworzono Zbiorcze Szkoły Gminne, a ryczowska szkoła podlegała gminnej placówce w Ogrodzieńcu. Działalność szkoły została rozszerzona o świetlicę z dożywianiem. Funkcję kierownika świetlicy pełniła pani Zofia Wnuk. Obsada pedagogiczna wynosiła 10 nauczycieli. W tym też roku, dzięki staraniom dyrektora szkoły mgra Józefa Bożka, który tę funkcję pełnił w latach 1969-1980 , zostały wybudowane dwa boiska asfaltowe: do piłki ręcznej i siatkówki. Obiekty wykonano w czynie społecznym przy pomocy Komitetu Rodzicielskiego. W tym okresie szkoła nawiązała współpracę z Komendą Wojewódzką MO w Katowicach i przez kilkanaście lat była miejscem wypoczynku letniego i zimowego dzieci za Śląska. W szkole działał Związek Harcerstwa Polskiego. Instruktorami były panie: Bogusława Hołdyk i  Lucyna Będkowska, a opiekunkami zuchów panie: Anna Łasicka, mgr Barbara Tworek, mgr Bożena Mikulska. Organizowano obozy, rajdy i biwaki.  
Od stycznia 1981 funkcję dyrektora szkoły pełniła mgr Kazimiera Bożek.  W roku szkolnym 1982/83 w szkole pracowało 10-ciu nauczycieli, nastąpiła zmiana dyrektora - nominację na to stanowisko przyjął pan Stefan Stawowczyk. W tym roku szkoła miała laureata Wojewódzkiej Olimpiady Chemicznej w Katowicach - ucznia Adama Wójcika, którego nauczycielem przedmiotu była mgr Jadwiga Plechwska. W latach 1983/84 przeprowadzono remont centralnego ogrzewania oraz elewacji budynku. Odmalowano sale lekcyjne, korytarze, wymieniono drzwi wejściowe. Pomieszczenia zostały doposażone w nowe biurka, stoliki uczniowskie, tablice. Od 1 września 1987r. dyrektorem została mgr Jadwiga Plechawska, która pełniła tę funkcję przez 20 lat. W pażdzierniku tego roku zamontowano na placu szkolnym komplet huśtawek ufundowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ryczowa.
W kronice szkolnej czytamy:  "(...) 21 stycznia 1990r. nasza szkoła otrzymała z Funduszu Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach nowoczesną pracownię zajęć praktyczno-technicznych, a 1 czerwca tegoż roku pojawił się w szkole pierwszy kolorowy telewizor.  Rok szkolny 1990/91- wprowadzono naukę religii w wymiarze 1 godziny tygodniowo, a także po raz pierwszy zajęcia gimnastyki korekcyjnej (...)".
Po pierwszych wyborach samorządowych w naszym kraju w 1990 r. Burmistrzem Miasta i Gminy Ogrodzieniec wybrany został mgr inż. Jarosław Ciszewski. W związku z złym stanem technicznym okien, Zarząd MIasta i Gminy na wniosek burmistrza podjął decyzję o ich wymianie - co zostało wykonane  przed rozpoczęciem roku szkolnego 1990/91. Z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie rozpoczęli reguralne wyjazdy na zajęcia nauki pływania, które są kontynuowane do dziś, a w maju 1991r.  po raz pierwszy dzieci z klasy III skorzystały z wyjazdów śródrocznych w ramach tzw. akcji „Zielona Szkoła”.
Od 1 stycznia 1991 Gmina Ogrodzieniec przejęła prowadzenie szkoły jako zadanie własne i od tej pory jest odpowiedzialna za zapewnienie odpowiednich warunków do nauki uczniów i pracy pracownikom szkoły. Przejęła również obowiązek zapewnienia jej środków finansowych na działalność.  W latach 1991-1992 ze środków Gminy Ogrodzieniec wykonano kompleksowy remont placówki połączony z poprawą funkcjonalności pomieszczeń dostosowując je do nowych wymagań wprowadzonych w związku ze zmianami w oświacie. W pażdzierniku 1994r. ukazał się pierwszy numer gazetki szkolnej redagowanej przez uczniów, a w roku 1996 rozpoczął działalność sklepik szkolny prowadzony przez młodzież. W roku szkolnym 1997/1998 w ośmiu oddziałach uczyło się 167, a w roku 1998/99  - 158 uczniów. Kolejne remonty w szkole wykonane były przez gminę w roku 1997. W czasie wakacji  przebudowano sanitariaty, wyremontowano kuchnię i stołówkę szkolną.
W roku 1998 Burmistrzem Miasta i Gminy został mgr inż.Zygmunt Podsiadło, któremu przypadł obowiązek dokonania zmian w sieci szkół gminnych w związku w wprowadzoną w kraju reformą oświaty i utworzeniem gimnazjów.  W kronice szkolnej czytamy:  "(...) Rok szkolny 1999/2000 był rokiem szczególnym. Rozpoczęliśmy pracę w zreformowanej, 6-cio klasowej szkole podstawowej. Uczniowie kończący szkołę pisali sprawdzian kompetencji, W związku z tym zmniejszyła się liczba uczniów do 126-ciu oraz 12 przedszkolaków. Nowością w polskim szkolnictwie było wprowadzenie obowiązkowych zajęć z języka angielskiego. Pierwszym nauczycielem tego przedmiotu była koleżanka mgr Dorota Rokita. Uczniowie poznają język i kulturę angielską. Można rzec uczą się śpiewająco (...)"
W wyniku pierwszych w Polsce bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów, w pażdzierniku 2002 roku Burmistrzem Miasta i Gminy Ogrodzieniec został wybrany dr inż. Andrzej Mikulski.
"(...) Jest to ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły. Zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie i pomoc z jego strony. Dzięki staraniom pana Burmistrza udało się wykonać termomodernizację budynku, wymianę instalacji centralnego ogrzewania. Nasza szkoła była pierwszym obiektem, na którym założono system solarny. Zyskaliśmy nowe, wielofunkcyjne boisko, oraz wyposażony w nowe huśtawki i urządzenia, plac zabaw. Uroczyste otwarcie miało miejsce w 2013r. (...)"
Od roku 2007 funkcję dyrektora pełni mgr Jarosław Górecki. W latach 2007-2016 ze środków Gminy Ogrodzieniec wykonano wiele prac poprawiających standard placówki: remont dolnego korytarza oraz wszystkich pomieszczeń szkolnych, sali gimnastycznej oraz szatni wraz z zakupem szafek dla uczniów. Wymieniono podłogi we wszystkich klasach, dokonano modernizacji oświetlenia, zakupiono nowy sprzęt komputerowy, audiowizualny, wzbogacono szkołę w pomoce dydaktyczne, nowe meble szkolne i książki do biblioteki. W roku szkolnym 2013/14 samorząd gminny wychodząc na przeciw prośbom mieszkańców uruchomił oddział przedszkolny przy szkole, w którym zapewniono opiekę wszystkim dzieciom w wieku 3-5 lat z obwodu szkoły. Na jego potrzeby dostosowano pomieszczenie i wyposażono go w potrzebny sprzęt, meble i zabawki, a także dostosowano sanitariaty do potrzeb przedszkolaków. Wymieniono meble i sprzęt agd w kuchni szkolnej. Wokół szkoły zostały nasadzone nowe rośliny i krzewy. Szkoła jest otwarta dla wszystkich i współpracuje ze środowiskiem lokalnym. Organizuje lub współoraganizuje wiele imprez lokalnych, uroczystości szkolnych, państwowych i patriotycznych. Co roku czynnie uczestniczy w kolejnych rocznicach tragicznych wydarzeń pacyfikacji wsi Ryczów, które miały miejsce 21 lutego 1944 r. Przygotowuje zawsze na tą okoliczność program artystyczny w wykonaniu młodzieży. W czasie wakacji szkoła gości pielgrzymów, harcerzy, grupy turystyczne.
Nauczyciele szkoły mówią: "(...) Szkoła to tradycje i ceremoniały. Nie opowiemy w tym miejscu ile przez te 50 lat odbyło się akademii, wycieczek, zabaw, spotkań, bo było ich mnóstwo. Na pewno szkolne lata, a szczególnie te spędzone w szkole podstawowej wspomina się z sentymentem. Edukacja dzieci to wspólna praca rodziców i nauczycieli. Mamy to szczęście do rodziców, wspierają nas swoją pomocą i angażują się w życie szkoły. Za to serdecznie dziękujemy (...)".  

Opracowano: na podstawie materiałów przesłanych ze Szkoły Podstawowej w Ryczowie.

Autor:  ogrodzieniec.pl
23
CZE
2016
8619
razy
czytano

7214/10230

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Przydatne linki

Wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

  • Zdjęcie: Kościół w Ogrodzieńcu

    Kościół w Ogrodzieńcu

  • Zdjęcie: Miejsca Rekreacji

    Miejsca Rekreacji

  • Zdjęcie: Skwer

    Skwer

  • Zdjęcie: Plac Piłsudskiego

    Plac Piłsudskiego

  • Zdjęcie: Studnia w Gieble

    Studnia w Gieble

  • Zdjęcie: Sprzątamy Gmine

    Sprzątamy Gmine

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec