Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec

Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Ogrodzieniec. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Obchody 80. Rocznicy Pacyfikacji Ryczowa -pod Honorowym Patronatem Wojewody Śląskiego

PAMIĘĆ O POLEGŁYCH NA ZAWSZE W NASZYCH SERCACH!

 

,,Rok 1944, zimowy poranek, duży mróz. Mieszkańcy Ryczowa jeszcze śpią i nic nie zapowiada, że za kilka godzin wydarzy się wielka tragedia... a data 21 lutego 1944 roku - stanie się czarną datą w historii Ryczowa - datą, która przyniosła zło, ból…i łzy... ".

 

Tak zaczyna się historia, która wstrząsnęła losami Ryczowa.

W odwecie za działalność partyzancką Niemcy otworzyli ogień do grupy mężczyzn. Dwunastu mieszkańców wsi zginęło na miejscu, pozostałych zabrano na posterunek żandarmerii do Pilicy. Tam w ciągu dwóch dni zmarły kolejne trzy osoby. Żaden z zamordowanych wówczas mężczyzn nie przekroczył 40 roku życia. Większość to dwudziestolatkowie, którzy pozostawili maleńkie dzieci, a ci, którzy jeszcze nie założyli rodzin, osierocili zapracowanych rodziców. Niewyobrażalna tragedia. …

 

W uroczystych Obchodach 80. Rocznicy Pacyfikacji Ryczowa objętej HONOROWYM PATRONATEM WOJEWODY ŚLĄSKIEGO

Udział wzięli Wojewoda Śląski  - Marek Wójcik, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskieg o- Mirosław Mazur , przedstawiciele władz parlamentarnych, władz samorządowych na czele z Anną Pilarczyk – Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec, Radni powiatowi i gminni na czele z Radną Powiatu Zawierciańskiego Marią Milejską oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu Małgorzata Janoska, przedstawiciele duchowieństwa, władz Wojska Polskiego, instytucji współpracujących z Gminą Ogrodzieniec, sołtysi, bliscy osób spoczywających w mogile, krewni, osoby dotknięte tragedią, mieszkańcy sołectwa Ryczów, Ryczów- Kolonia, Żelazko, Śrubarnia, Miasta i Gminy Ogrodzieniec, pozostali goście.

 

 

W niedzielę punktualnie o godzinie 5.00 rano, w godzinę upamiętniającą rozpoczęcie pacyfikacji wsi załączone zostały syreny w OSP Ryczów i OSP Ryczów-Kolonia. Msza święta w intencji ofiar pacyfikacji tradycyjnie została odprawiona w Kościele Parafialnym pw. Nawiedzenia NMP. Części oficjalnej- przemarszowi oraz uroczystości przy pomniku Poległych towarzyszyła kompania honorowa Wojska Polskiego. Część artystyczna objęła rekonstrukcję historyczną, koncert patriotyczny w wykonaniu Mateusza Mijala oraz spektakl teatralny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Ryczowie

 

Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec- Anna Pilarczyk podkreśliła, że i w obecnych czasach zmagamy się z dramatem ludzi za naszą wschodnią granicą: ,,Dziś nie musimy odtwarzać tragizmu wydarzeń sprzed 80 lat. To co się dzieje za naszą wschodnią granicą jest niewyobrażalną tragedią dla nas wszystkich- nie tylko narodu ukraińskiego. To przede wszystkim niewyobrażalny dramat ludzi relacjonowany na bieżąco na wszystkich portalach informacyjnych, gdzie łzy i rozpacz ludzka grają główną rolę. Ile byśmy dali, by zakończyć wszelkie konflikty, a na ziemi zapanował pokój...Nasze społeczeństwo w tym szczególnym czasie w roku łączy potrzeba wspomnień, dlatego chciałabym podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych obchodów. Jako Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec, prywatnie związana z historią Ryczowa jestem dumna, że Historia ta choć już bardzo odległa nadal przekazywana jest pokoleniom, a pamięć o poległych nie ustaje"

Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec dziękuje wszystkim obecnym za pamięć: Księdzu Kapelanowi i Proboszczowi , przedstawicielom Wojska Polskiego, Żołnierzom, Orkiestrze Wojskowej, Orkiestrze Dętej OSP Ryczów, Komendantowi, Pocztom Sztandarowym, Jednostkom OSP Ryczów, Ryczów Kolonia, Ogrodzieniec, Podzamcze, Mokrus, Gulzów, Kiełkowice i Giebło, Radnym i Sołtysom, Uczniom, Dyrektorowi, Pracownikom Szkoły Podstawowej w Ryczowie, Jednostkom Gminnym, Kołom Gospodyń Wiejskim, Gościom i Mieszkańcom. Jak podkreśla Anna Pilarczyk : ,,to dzięki uczestnikom i osobom zaangażowanym w organizację obchodów pamięć o pomordowanych jest wciąż żywa, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza wśród młodego pokolenia, wśród ludzi, którzy kształtują naszą teraźniejszość i będą kształtować naszą przyszłość…."

 

Zdjęcia: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Ogrodzieniec.

 

Autor:  ogrodzieniec.pl
20
LUT
2024
209
razy
czytano

199/10242

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Przydatne linki

Wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

  • Zdjęcie: Kościół w Ogrodzieńcu

    Kościół w Ogrodzieńcu

  • Zdjęcie: Miejsca Rekreacji

    Miejsca Rekreacji

  • Zdjęcie: Skwer

    Skwer

  • Zdjęcie: Plac Piłsudskiego

    Plac Piłsudskiego

  • Zdjęcie: Studnia w Gieble

    Studnia w Gieble

  • Zdjęcie: Sprzątamy Gmine

    Sprzątamy Gmine

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec