Strażackie święto najmłodszej jednostki w gminie
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryczowie-Kolonii została utworzona 14 września 1981 roku. Inicjatorem oraz pierwszym Prezesem został druh Stanisław Kuźniak. W październiku powołano Społeczny Komitet Budowy Remizy Strażackiej, na czele którego stanął druh Edward Półkoszek. Rok później wmurowano kamień węgielny, a w lipcu 1984 roku strażnica została oddana do użytku. W 1987 roku społeczność ufundowała sztandar, który towarzyszy ważnym uroczystościom strażackim oraz patriotycznym w gminie i okolicy. Druhowie tej jednostki to kilkakrotni mistrzowie gminnych zawodów sportowo-pożarniczych.
Niedziela 26 września, piękne słoneczne popołudnie. W tym dniu obchodziliśmy jubileusz 40-lecia działalności OSP Ryczów-Kolonia oraz uczestniczyliśmy w poświęceniu i prezentacji samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault GBA. Uroczystość rozpoczęła msza św. celebrowana przez ks. Andrzeja Ciesielskiego, następnie odbyła się część oficjalna.
Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Ryczowa. Podczas ceremoniału pożarniczego miało miejsce złożenie raportu przez dowódcę uroczystości druha Adama Piątka, podniesienie flagi państwowej na maszt, odczytanie rysu historycznego, poświęcenie samochodu, wpisy do księgi pamiątkowej, odznaczenie sztandaru jubileuszowej jednostki Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Akt nadania odczytał druh Henryk Karcz, Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach, Komendant Miejsko-Gminny. Dekoracji dokonał druh Mieczysław Skręt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zawierciu reprezentujący również władze główne Związku. Medalami oraz odznakami uhonorowani zostali druhowie jubileuszowej jednostki, a także pozostałych jednostek w gminie.
W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anny Pilarczyk, bon o wartości 5 tys. zł na ręce Prezesa przekazała Sekretarz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Maria Milejska.
Prezes OSP Ryczów-Kolonia, druh Andrzej Żak powitał przybyłych gości, mieszkańców, sympatyków, członków Prezydium Zarządu OMG ZOSP RP w Ogrodzieńcu oraz przedstawicieli jednostek OSP z terenu Gminy Ogrodzieniec wraz z pocztami sztandarowymi.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in.: Marcin Kozik, reprezentujący Ministra Sprawiedliwości; Waldemar Andzel, Poseł na Sejm RP; Tomasz Bednarek, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach; nadbryg. Jacek Kleszczewski – Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach; bryg. Artur Łągiewka – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu; Tomasz Męcik-Kronenberg, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach; Henryk Mogieła – Przewodniczący Powiatowej Komisji Rewizyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawierciu; Dariusz Ptaś, Sekretarz Województwa Śląskiego; Radne Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu Beata Jakacz i Wanda Bednarz; Karolina Matuszewska – Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu; przedstawiciele Zespołu Folklorystycznego „Wrzos” oraz KGW „Koniczynki”.
Prezentowany samochód ratowniczo-gaśniczy został sfinansowany ze środków własnych jednostki oraz dotacji: Urzędu Miasta i Gminy Ogrodzieniec, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach.
Na skróty
Mobilnie w stałym kontakcie z gminą
Przydatne linki
Wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy
Galeria
Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku
Czy wiesz, że...
Ciekawe informacje o naszej gminie