
Obchody Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości 1918-2018
W 2018 roku mija setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W Naszej Gminie uroczystości rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. Szkolne gazetki zostały udekorowane w symbole narodowe, uczniowi przygotowywali biało-czerwone kotyliony i patriotyczne gadżety oraz uczestniczyli w licznych konkursach.
5 listopada uczniowie klas I-III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ogrodzieńcu brali udział w konkursie plastycznym na „Symbole Narodowe” oraz w „Quizie o Polsce”.
Natomiast 6 listopada po raz drugi odbył się Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej, w którym brało udział 50 uczestników z całej gminy. Były duety, zespoły i występy indywidualne. Koncert finalistów oraz wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystości patriotycznych w dniu 10 listopada.
Członkowie sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w dniu 8 listopada w Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ogrodzieńcu zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przy dźwiękach piosenki „Żeby Polska była Polską” w interpretacji Andrzeja Kaima.
Dzień 9 listopada obfitował w liczne akademie w szkołach. W Przedszkolu w Ogrodzieńcu rozpoczął się Porankiem z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz przedstawieniem teatralnym „100 lat Niepodległej” w Szkole Podstawowej w Ogrodzieńcu.
Natomiast w Szkole Podstawowej w Ryczowie odbyła się uroczysta Akademia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Wychowankowie świetlic środowiskowych uczestniczyli w szesnastej edycji Przeglądu Kulturalnego Świetlic Środowiskowych pod hasłem „Biało-czerwone piosenki”, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu.
Główne obchody miały miejsce w sobotę 10 listopada i niedziele 11 listopada br.
10 listopada uczestniczyliśmy w pikniku militarno-muzycznym „Świętujmy razem, świętujmy radośnie”, który rozpoczął się historycznym korowodem w asyście grupy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej “73 pułuk piechoty z Katowic”, Orkiestry Dętej z Giebła i Zespołu Mażoretek „Fantazja” oraz przy zabezpieczeniu strażackim jednostek OSP Ogrodzieniec i OSP Kiełkowice. Na scenie zaprezentowali się laureaci II Gminnego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, Andrzej Kaim, Zespół Echo oraz Seniorzy z Ogrodzieńca. Było także wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.
W historyczny nastrój wprowadził nas Piotr Orman, autor książki „Wielka Wojna na Jurze”. Zainteresowani strażackimi akcesoriami mogli obejrzeć mobilną wystawę Ogrodzienieckiego Muzeum Pożarnictwa Zdzisława i Konrada Wojdasów.
Ciekawą atrakcją był symboliczny obóz wojskowy Czarnego Rycerza ze Śpiewającym Sierżantem, strzelnicą, warsztatami patriotycznymi, malowaniem buzi, wystawą replik współczesnej broni taktycznej oraz dawnej broni czarno prochowej z licznymi konkursami dla dzieci i dorosłych.
Na uczestników czekał ciepły poczęstunek: grochówka wojskowa i żurek strażacki, serwowany przez druhów z OSP Mokrus, OSP Ryczów i OSP Ogrodzieniec.
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w dzień 11 listopada, uczestniczyliśmy we mszy św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu. Następnie przemaszerowaliśmy na Cmentarz Komunalny z asystą Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ogrodzieniec, gdzie miało miejsce złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych oraz wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.
14 listopada odbył się montaż poetycki „Kocham Cię Polsko” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ogrodzieńcu.
Zdjęcia: Justyna Żak, Iwona Rajca, Czarny Rycerz
Na skróty
Mobilnie w stałym kontakcie z gminą
Przydatne linki
Wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy
Galeria
Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku
Czy wiesz, że...
Ciekawe informacje o naszej gminie