Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Strona główna » Aktualności » OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

10 marca 2012 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste nadanie imienia Pani Doroty Mikody sali lekcyjnej nr 4. W ten sposób uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne naszej szkoły wyraziło swoją pamięć i wdzięczność wobec długoletniej nauczycielki i wspaniałego wychowawcy wielu pokoleń młodzieży. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Rodzice Pani Doroty Mikody oraz członkowie najbliższej Rodziny. Ocalić od zapomnienia… takie przesłanie towarzyszyło nam tego dnia. Wspominaliśmy wspólne wyjazdy i sytuacje z codziennego życia szkoły, oglądaliśmy zdjęcia i prace plastyczne, słuchaliśmy wierszy i piosenek. Tego dnia w szkole pojawili się wszyscy, którzy chcieli wyrazić swoją wdzięczność i pamięć wobec dokonań Pani Doroty Mikody.

G.K.

Dwa lata temu z wielkim bólem żegnaliśmy Panią Dorotę Mikodę, nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Gieble. Odeszła od nas w kwiecie wieku, jeszcze wiele mogła zrobić, jeszcze wielu uczniom mogła przekazać widzę i wpoić wartości, którymi sama żyła. Ale stało się inaczej. Jej śmierć dla wielu z nas była ciężkim przeżyciem i trudno było się z nią pogodzić.
Dwa lata później, z inicjatywy Rady Rodziców, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Gieble oraz Rady Pedagogicznej, 10 marca 2012 roku pod hasłem „Ocalić od zapomnienia” odbyła się akademia, poświęcona pamięci Pani Doroty. Przygotowany przez uczniów program artystyczny uświadomił nam prawdę znaną od lat, jednak w dzisiejszym świecie gdzieś zapomnianą: „spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Akademia była również okazją do wspomnień. Zarówno wychowankowie, jak i koleżanki z pracy pamiętają Panią Dorotę jako miłą i bardzo życzliwą osobę, która z pasją podchodziła do swojej pracy. Była wymagająca wobec uczniów, ale przede wszystkim wymagała od siebie. W czasach, kiedy nie było powszechnego dostępu do Internetu, poświęcała dużo czasu, aby przygotować dodatkowe pomoce naukowe. Cały czas podnosiła swoje kwalifikacje zawodowe.
Ze wspomnień koleżanki z ławki szkolnej, Pani Joanny Drążek, zebrani mogli poznać życie Pani Doroty w czasach nauki szkolnej. W tym czasie oprócz nauki w szkole podstawowej, a później w szkole średniej Pani Dorota związana była z ruchem „Światło-Życie” oraz chórkiem parafialnym. Brała również udział w pielgrzymkach na Jasną Górę. Bardzo lubiła podróżować. Jednak zawsze chętnie wracała w rodzinne strony, jak w słowach ulubionej piosenki Pani Doroty „Polskie kwiaty”. Utwór ten wykonała Pani Joanna.
Po zakończeniu akademii zebrani udali się przed klasę, w której w ostatnich latach uczyła Pani Dorota. Uchwałą Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Gieble z dnia 2012-03-06 sala ta została nazwana Salą im. Doroty Mikody. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonała mama zmarłej nauczycielki. Dla każdego z zebranych była to wzruszająca chwila. Na niejednej twarzy pojawiły się łzy.
Następnie zebrani mogli obejrzeć prezentację komputerową ukazującą sylwetkę Pani Doroty od lat dzieciństwa aż do ostatnich dni życia. Zebrani mogli również obejrzeć kroniki szkolne i wpisać się do Księgi Pamiątkowej. Można było również usiąść przy stole i przy kawie powspominać czasy swojej nauki szkolnej.
Na koniec delegacja rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły udała się na cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Prawie każdy z tych, którzy przybyli do szkoły, uczestniczył we mszy św. w intencji zmarłej Doroty Mikody.
Jan Chudek

czytano: 2598 razy

autor: spgieblo.ogrodzieniec.pl

data dodania: 2012-03-14 13:54:02

Linki
  • CZARNY RYCERZ Biuro Organizacji Imprez i Eventów
  • POZIOM 511 Design Hotel & SPA
  • HOTEL "CENTURIA WELLNESS & SPA"
  • Hotel "Pod Figurą"

URZĄD MIASTA I GMINY W OGRODZIEŃCU
Plac Wolności 25, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: (32) 67 09 700
e-mail: admin@ogrodzieniec.pl

  • DSC_0804_resize
  • DSC_0800_resize
  • DSC_0797_resize
  • DSC_0794_resize
  • DSC_0792_resize
  • DSC_0790_resize
Gmina Ogrodzieniec położona jest w woj. śląskim, w centralnym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Krakowem, Częstochową i Katowicami. Leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a jednocześnie na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna