Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Proekologiczne inicjatywy w Ryczowie

Strona główna » Aktualności » Proekologiczne inicjatywy w Ryczowie

To już ostatnie tygodnie realizacji projektu "Eco-lokalnie", który prowadzi Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia. Projekt trwa od 1 lipca 2015 roku i zakłada realizację 23 inicjatyw dotyczących poprawy środowiska naturalnego, które angażują społeczność lokalną do wspólnego działania. Przedsięwzięcie dofinansowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a całkowity koszt projektu to prawie 500 tysięcy złotych. Poszczególne inicjatywy realizowane były na terenie trzech powiatów. Najwięcej z nich, bo aż 14, zrealizowano w powiecie zawierciańskim, cztery w powiecie częstochowskim i pięć w powiecie myszkowskim. W gminie Ogrodzieniec zostały zrealizowane dwie inicjatywy, których pomysłodawcą była Fundacja Wspierania Aktywności Twórczej i Regionalnej "Stara Szkoła".

Celem pierwszego projektu pt. "Ogródek edukacyjny jako uzupełnienie naturalnych zasobów przyrodniczych mikroregionu ryczowskiego" było zachęcenie mieszkańców gminy Ryczów do sadzenia w przydomowych ogródkach roślin rodzimych. W tym celu powstał ogródek edukacyjny, który zwrócił uwagę odwiedzających na bogactwo roślinnej flory i problemów ochrony rodzinnych zasobów przyrodniczych. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności w realizację przedsięwzięcia, pogłębiła się wiedza lokalnej społeczności na temat roślin rodzimych i problemów związanych z ich zachowaniem. Ogródek powstał na terenie Ryczowa w miejscu ogólnodostępnym, gdzie przywrócono niektóre gatunki roślin.

Aby wzbogacić ubogie zasoby wodne gminy Ryczów, Fundacja podjęła kolejną inicjatywę mającą na celu przywrócenie dawnej struktury roślinnej tego miejsca i umożliwienie dostępu do wody pitnej owadom, ptakom i małym zwierzętom.
W ramach projektu "Mały zbiornik – duże korzyści, odnowa i wyposażenie stawu w Ryczowie" został reaktywowany niewielki staw w Ryczowie. Wykonano nowy projekt aranżacji sadzawki, przygotowano teren, oczyszczono dno zbiornika, usunięto korzenie, a następnie odbudowano zbiornik. Odnowa środowiska naturalnego przyczyniła się do polepszenia warunków ekosystemu i korzystnie wpłynęła na unikalny klimat ryczowski. Wzbogacono teren o rodzime gatunki fauny i flory.
Na terenie realizacji projektu odbywać się będą przyrodnicze zajęcia edukacyjne dla uczniów pobliskich szkół i przedszkoli.

Inicjatywy realizowane w ramach projektu "Eco-lokalnie" cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem ze strony samych pomysłodawców, jak również lokalnej społeczności. Udało się zrealizować wiele ciekawych koncepcji, które przysłużyły się poprawie środowiska naturalnego i usprawniły zarządzanie obywatelskimi działaniami proekologicznymi na poziomie lokalnym. Mamy nadzieję, że urzeczywistnienie opisanych koncepcji stanie się przykładem i motywacją dla innych grup społecznych w sferze działań ekologiczno-obywatelskich.

Źródło: Centrum Rozwoju Lokalnego

czytano: 671 razy

autor: ogrodzieniec.pl

data dodania: 2016-12-23 12:47:30

Linki
  • CZARNY RYCERZ Biuro Organizacji Imprez i Eventów
  • POZIOM 511 Design Hotel & SPA
  • HOTEL "CENTURIA WELLNESS & SPA"
  • Hotel "Pod Figurą"

URZĄD MIASTA I GMINY W OGRODZIEŃCU
Plac Wolności 25, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: (32) 67 09 700
e-mail: admin@ogrodzieniec.pl

  • DSC_0562_resize
  • DSC_0561_resize
  • DSC_0564_resize
  • DSC_0560_resize
  • DSC_0563_resize
  • DSC_0557_resize
Gmina Ogrodzieniec położona jest w woj. śląskim, w centralnym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Krakowem, Częstochową i Katowicami. Leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a jednocześnie na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna