Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec

Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Ogrodzieniec. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Proekologiczne inicjatywy w Ryczowie

To już ostatnie tygodnie realizacji projektu "Eco-lokalnie", który prowadzi Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia. Projekt trwa od 1 lipca 2015 roku i zakłada realizację 23 inicjatyw dotyczących poprawy środowiska naturalnego, które angażują społeczność lokalną do wspólnego działania. Przedsięwzięcie dofinansowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a całkowity koszt projektu to prawie 500 tysięcy złotych. Poszczególne inicjatywy realizowane były na terenie trzech powiatów. Najwięcej z nich, bo aż 14, zrealizowano w powiecie zawierciańskim, cztery w powiecie częstochowskim i pięć w powiecie myszkowskim. W gminie Ogrodzieniec zostały zrealizowane dwie inicjatywy, których pomysłodawcą była Fundacja Wspierania Aktywności Twórczej i Regionalnej "Stara Szkoła".

Celem pierwszego projektu pt. "Ogródek edukacyjny jako uzupełnienie naturalnych zasobów przyrodniczych mikroregionu ryczowskiego" było zachęcenie mieszkańców gminy Ryczów do sadzenia w przydomowych ogródkach roślin rodzimych. W tym celu powstał ogródek edukacyjny, który zwrócił uwagę odwiedzających na bogactwo roślinnej flory i problemów ochrony rodzinnych zasobów przyrodniczych. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności w realizację przedsięwzięcia, pogłębiła się wiedza lokalnej społeczności na temat roślin rodzimych i problemów związanych z ich zachowaniem. Ogródek powstał na terenie Ryczowa w miejscu ogólnodostępnym, gdzie przywrócono niektóre gatunki roślin.

Aby wzbogacić ubogie zasoby wodne gminy Ryczów, Fundacja podjęła kolejną inicjatywę mającą na celu przywrócenie dawnej struktury roślinnej tego miejsca i umożliwienie dostępu do wody pitnej owadom, ptakom i małym zwierzętom.
W ramach projektu "Mały zbiornik – duże korzyści, odnowa i wyposażenie stawu w Ryczowie" został reaktywowany niewielki staw w Ryczowie. Wykonano nowy projekt aranżacji sadzawki, przygotowano teren, oczyszczono dno zbiornika, usunięto korzenie, a następnie odbudowano zbiornik. Odnowa środowiska naturalnego przyczyniła się do polepszenia warunków ekosystemu i korzystnie wpłynęła na unikalny klimat ryczowski. Wzbogacono teren o rodzime gatunki fauny i flory.
Na terenie realizacji projektu odbywać się będą przyrodnicze zajęcia edukacyjne dla uczniów pobliskich szkół i przedszkoli.

Inicjatywy realizowane w ramach projektu "Eco-lokalnie" cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem ze strony samych pomysłodawców, jak również lokalnej społeczności. Udało się zrealizować wiele ciekawych koncepcji, które przysłużyły się poprawie środowiska naturalnego i usprawniły zarządzanie obywatelskimi działaniami proekologicznymi na poziomie lokalnym. Mamy nadzieję, że urzeczywistnienie opisanych koncepcji stanie się przykładem i motywacją dla innych grup społecznych w sferze działań ekologiczno-obywatelskich.

Źródło: Centrum Rozwoju Lokalnego

Autor:  ogrodzieniec.pl
23
GRU
2016
1287
razy
czytano

6788/10226

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Przydatne linki

Wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

  • Zdjęcie: Kościół w Ogrodzieńcu

    Kościół w Ogrodzieńcu

  • Zdjęcie: Miejsca Rekreacji

    Miejsca Rekreacji

  • Zdjęcie: Skwer

    Skwer

  • Zdjęcie: Plac Piłsudskiego

    Plac Piłsudskiego

  • Zdjęcie: Studnia w Gieble

    Studnia w Gieble

  • Zdjęcie: Sprzątamy Gmine

    Sprzątamy Gmine

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec