Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec

Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Ogrodzieniec. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Co się działo w wakacje?

Upragnione i wyczekane dla wszystkich wakacje już za nami. Rozpoczęły się w dniu zakończenia roku szkolnego, który przypadł na dzień 24 czerwca i trwały do 31 sierpnia br.

Podczas gdy w dniach 24-26 czerwca delegacja z Ogrodzieńca z Zespołem Folklorystycznym Wrzos z Ryczowa Kolonii uczestniczyła w uroczystościach gminnych partnerskiego miasta Spisske Podhradie na Słowacji, w gminie Ogrodzieniec również odbywały się ważne wydarzenia.
25 czerwca miał miejsce XI Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Ogrodzieńcu, podczas którego wybrano nowy skład Zarządu. Spotkanie odbyło się remizie OSP Ryczów.
Koło Wędkarskie „OKOŃ” działające przy ogrodzienieckim Domu Kultury zorganizowało dla dzieci i młodzieży zawody wędkarskie. Zawody odbyły się w dniu 26 czerwca br. Tego samego dnia na Zamku Ogrodzienieckim w Podzamczu w ramach „Niedzieli z przewodnikiem” zwiedzaliśmy zamek.
Kadetki z Zespołu Mażoretek „Fantazja” w terminie 27-29 czerwca uczestniczyły w wyjeździe integracyjnym do Białego Dunajca.
Natomiast 29 czerwca słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ogrodzieńcu udali się na koncert Zbigniewa Wodeckiego z okazji wręczenia dyplomów ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ogrodzieńcu zorganizowała wakacyjny cykl zajęć dla dzieci, na który składały się: lipcowe wtorki z kolorowymi kartkami, czyli zajęcia plastyczne, pogadanki na temat bezpieczeństwa w środy i czwartki z zagadką; sierpniowe wtorki z ekologią – eko zabawy i zajęcia plastyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych, środy zręcznościowe i ruchowe oraz czwartki manualno-techniczne. 20 lipca odbyła się wycieczka do kina na film „Szajbusy i Pingwiny”, a 3 sierpnia wycieczka do Żarek.
Natomiast filia biblioteczna w Gieble zorganizowała w lipcu: krajoznawcze wtorki, kulinarne środy, świetlicowe piątki z grami i zabawami stolikowymi, natomiast w sierpniu: przyrodnicze wtorki, sportowe środy oraz literackie i plastyczne piątki.
W dniach od 2 do 3 lipca br. w scenerii Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu odbył się fes­tyn his­to­ryczny pod nazwą Szlachecka Zawierucha. W tym samym terminie Zespół Folklorystyczny „Wrzos” i Kapela Ludowa „Stanisław” reprezentowały Gminę Ogrodzieniec w XXXII Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.
Na czas wakacji Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ogrodzieńcu zainicjował Wakacje z Kulturą. W programie odbyły się następujące zajęcia i inicjatywy: cykl zajęć dziennikarskich dla dzieci i młodzieży, spotkania i pogadanki z przedstawicielami ciekawych zawodów m.in.: 13 lipca odbyła się pogadanka z pedagogiem, 19 lipca z funkcjonariuszami policji, 21 lipca ze strażakami.
Kulturalne wakacje przy współpracy z MGOK odbyły się w lipcu w Mokrusie.
Natomiast z funduszu sołeckiego dofinansowano zajęcia dla dzieci i młodzieży w Kiełkowicach i Podzamczu. W zajęcia w Podzamczu włączyła się Fundacja „Stara Szkoła”.
14 lipca przez Ogrodzieniec przejechali uczestnicy jednego z największych wyścigów kolarskich Tour de Pologne. Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym czuwała Policja oraz 45 druhów z jednostek OSP. W konkursie o tytuł „Pierwszego kibica Tour de Pologne w Ogrodzieńcu 2016” wygrała 3-miesięczna Blanka. Natomiast na trzecim spotkaniu z branżą turystyczną, które miało miejsce w świetlicy Fundacji „Stara Szkoła” w Podzamczu, została przedstawiona koncepcja zagospodarowania centrum Podzamcza.
Kolejne Jurajskie Granie i Śpiewanie, z udziałem rodzimych zespołów: Echo z Ogrodzieńca, Seniorzy z Ogrodzieńca, KGW Ryczowianki z Ryczowa, Zespół Folklorystyczny Wrzos z Ryczowa Kolonii oraz zaproszonych gości: Tęcza z Bzowa i KGW Bzowianki, odbyło się 16 lipca br.  
16-17 lipca w zamkowej scenerii przy­bliżaliśmy cieka­wostki, rozwiązywaliśmy zagadki his­torii poznając cza­sy anty­czne po współczes­ne podczas Ogrodzienieckiej Odysei Historycznej.
Przez kilka lipcowych dni – od 20 do 24 lipca – na terenie parafii w Ogrodzieńcu, Gieble i Ryczowie przebywali młodzi pielgrzymi, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.
25 lipca 2016 roku w Bibliotece miało miejsce kolejne spotkanie ogrodzienieckiego Dyskusyjnego Klubu Książki.
W piątek 29 lipca br. odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy, a 1 sierpnia z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu w ramach cyklu „Jak rządzić Gminą? czyli poznajemy władzę lokalną” zorganizowanego przez Dom Kultury.
W sobotę, 6 sierpnia w ogrodzienieckiej parafii pod wezw. Przemienienia Pańskiego odbyły się uroczystości odpustowe, uatrakcyjnione poza barwnymi kramami i stoiskami, koncertem na Placu Piłsudskiego  w wykonaniu Orkiestry Dętej przy OSP w Gieble.
9 sierpnia sołectwo Mokrus zapoczątkowało cykl zebrań wiejskich, podczas których mieszkańcy decydują o przeznaczeniu funduszu sołeckiego na 2017 rok.
12 sierpnia, na zajęciach gitarowych z technik „fingerstyle”, MGOK gościł uczestnika talent show Must Be The Music Jakuba Jurczaka.
14 sierpnia również obfitował w wydarzenia. W niedzielne popołudnie w Ogrodzieńcu odbyła się impreza charytatywna na rzecz niepełnosprawnej dziewczynki Gabrysi Szczepary. Były występy, pokazy, słodkie „co nieco” i dużo pozytywnej zabawy. Podczas Miejsko-Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Gminie Ogrodzieniec w kategorii męskich i kobiecych drużyn pożarniczych, jednostka OSP Ryczów Kolonia, klasyfikując się na I miejscu, obroniła tytuł mistrzów gminy sprzed dwóch lat. Miejscem rywalizacji było boisko sportowe w Gieble.
Uczestnicy wakacji z kulturą, 17 sierpnia udali się na wycieczkę rodzinną do Gliwic. Zapoznali się z architekturą śląskiego miasta, jego zabytkami, odwiedzili palmiarnię, obejrzeli gliwicką radiostację. Natomiast na zakończenie wakacji pojechali do kina na film pt. „Mój przyjaciel smok” w dniu 30 sierpnia.
Obchody Święta Gminy Ogrodzieniec 2016 rozpoczęliśmy w piątek 26 sierpnia w marszowym rytmie Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ogrodzieniec i Zespołu Mażoretek Fantazja. Na placu imprezy przy ul. Kościuszki również podziwialiśmy występy w/w formacji, jak również wysłuchaliśmy laureatów OGROFactora 2016 w osobach: Marysia Trawińska, Aleksandra Lipa i Wiktoria Jastrząb. Nagrodę z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec za wybitne osiągnięcia sportowe w kulturystyce i fitness na szczeblu ogólnopolskim odebrał mieszkaniec gminy Sebastian Szatan.
Sobotnie wydarzenia 27 sierpnia miały miejsce w scenerii ruin Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu. Koncertowaliśmy z zespołami: Kapela Pieczarki, Big Cyc i Totentanz. Atrakcją, na którą wszyscy czekaliśmy był pokaz pirotechniki z podkładem muzycznym.
28 sierpnia w niedzielę, również się działo. Na Placu Piłsudskiego w Ogrodzieńcu wystąpiły zespoły działające w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ogrodzieńcu. Odbył się koncert gminnych orkiestr w składzie: Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ogrodzieniec,  Orkiestra Dęta przy OSP Giebło oraz Orkiestra Dęta OSP Ryczów. Rozśpiewane popołudnie zapewniły występy zespołów: Echo i Seniorów z Ogrodzieńca oraz Ryczowianek. Dla dzieci i dorosłych Dom Kultury przygotował popołudnie z Czarnym Rycerzem.
Zespół Folkorystyczny Wrzos z Ryczowa Kolonii w tym dniu reprezentował gminę Ogrodzieniec z wieńcem podczas obchodów Dożynek Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych w Pilicy. Dożynki to przede wszystkim święto rolników. Za ich trud i pracę w gospodarstwach rolnych, zostali udekorowani odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Na wniosek Burmistrza Miasta i  Gminy Ogrodzieniec Andrzeja Mikulskiego odznaczenia otrzymali rolnicy z Kiełkowic: Anna Szlachta i Rafał Kopeć. Kolejnym miłym akcentem dla Gminy Ogrodzieniec było ogłoszenie wyników konkursu ogłoszonego w tym roku przez Zarząd Powiatu Zawierciańskiego na „Najlepszą miejscowość powiatu zawierciańskiego 2016”. Gminę Ogrodzieniec w wyżej wymienionym konkursie reprezentowała miejscowość Podzamcze, zajmując w finale II miejsce. Komisja Konkursowa odwiedziła nas 4 sierpnia.

Ponadto wiele inwestycji realizowanych w tym roku, również w trakcie trwania wakacji, przyczyni się do poprawy wizerunku gminy i usprawni komunikację, jak inwestycje drogowe. Na terenie gminy remontowane, budowane są drogi, chodniki, kanalizacja. Pomimo utrudnień w ruchu drogowym, cieszymy się z ilości realizowanych prac. Prezentujemy wybrane inwestycje na podstawie materiałów Referatu IRG:
I. „Przebudowa  ciągu dróg gminnych: ul. Piastowska i ul. Południowa w Ogrodzieńcu w celu usprawnienia układu komunikacyjnego i poprawy warunków bezpieczeństwa” to zadanie dofinansowane w 50% ze środków rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. W jego zakres wchodzi przebudowa  ponad 1,2 km dróg gminnych, prawie 1.9 km chodników, ponad 800 mb ścieżek rowerowych i odwodnienie ulic. Przebudowane drogi spełniać będą wysokie standardy dróg gminnych z dwoma pasami ruchu po 3,0 m z zastosowanymi elementami uspokojenia ruchu. Wykonany zostanie chodnik o szerokości  1,50 m z oraz ścieżka rowerowa o szerokości 2,0 m
II. Budowa nowej i przebudowa istniejącej kanalizacji sanitarnej dla osiedla Elizy Orzeszkowej i części ul. Kościuszki w Ogrodzieńcu-Cementowni to zadanie, które realizowane jest od października 2015 r. W chwili obecnej prace przy budowie sieci kanalizacyjnej zostały zakończone i trwają przyłączenia nowych obiektów tj. wielorodzinnych budynków nr 131, 133 i 135 przy ul. Kościuszki i budynku byłego Klubu sportowego.  W ramach zadania zostało także przełączonych ze starej sieci do nowej 12  budynków wielorodzinnych z terenu osiedla E. Orzeszkowej oraz Gimnazjum gminne. Wybudowana sieć to 2.741,5 m kanałów o średnicy od Ø 150 do Ø 300. Wartość zadania to około 2.246.000 zł, w czym dofinansowanie z umorzenia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach stanowi kwotę 1.245.150 zł.
III. Trwają prace przy  „Budowie chodnika prawostronnego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 790 od skrzyżowania z drogą do miejscowości Morusy tj. od km 28+ 384 do km 28+793 (za zatokę autobusową) w miejscowości Giebło Kolonia – etap IV. Ten etap zadania jest już na ukończeniu. Trwają rozmowy z Urzędem Marszałkowskim o aneksowanie dotychczasowej umowy i rozszerzenie zakresu budowy chodnika o 247 mb tj. do miejsca, gdzie przed kilku laty chodnik został przerwany. W ten sposób zostałaby zakończona budowa całego chodnika w ciągu DW 780 w Gieble Kolonii budowanego od 2012 r.
IV. W bieżącym roku Gmina przystępuje do budowy kolejnych odcinków chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 790 (ul. Wojska Polskiego) w miejscowości Podzamcze. Podpisano już umowę z wykonawcą na budowę chodnika prawostronnego długości 350 m od początku Podzamcza do Placu Jurajskiego. Trwają uzgodnienia dotyczące kontynuacji jeszcze w bieżącym roku chodnika lewostronnego od Placu Jurajskiego  do ul. Partyzantów. Na tym odcinku należy wykonać również kanalizacje deszczową oraz przekładkę linii nn, odcinka wodociągu i gazociągu. Wartość zadania w bieżącym roku przewiduje się na kwotę 900 tys. zł. Zadanie jest współfinansowane przez Województwo Śląskie.

Następne wakacje dopiero za rok.

I.Rajca

Autor:  ogrodzieniec.pl
16
WRZ
2016
6778
razy
czytano

6988/10199

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Przydatne linki

Wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

  • Zdjęcie: Kościół w Ogrodzieńcu

    Kościół w Ogrodzieńcu

  • Zdjęcie: Miejsca Rekreacji

    Miejsca Rekreacji

  • Zdjęcie: Skwer

    Skwer

  • Zdjęcie: Plac Piłsudskiego

    Plac Piłsudskiego

  • Zdjęcie: Studnia w Gieble

    Studnia w Gieble

  • Zdjęcie: Sprzątamy Gmine

    Sprzątamy Gmine

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec