Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Dzień wyzwolenia

Strona główna » Aktualności » Dzień wyzwolenia

W dniu 19 stycznia minęła 67 rocznica wyzwolenia Ogrodzieńca spod okupacji hitlerowskiej. W naszym mieście oddano hołd żołnierzom oraz cywilom poległym w obronie Ojczyzny. Z tej okazji delegacje składające się z przedstawicieli władz miasta i młodzieży szkolnej złożyły wieniec i zapaliły znicze pod Pomnikiem Poległych na cmentarzu komunalnym w Ogrodzieńcu.

Wśród osób przybyłych pod Pomnik byli: Maria Lipka-Stępniewska Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu, Andrzej Mikulski Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec, Dorota Cygan Dyrektor MGOK w Ogrodzieńcu oraz uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 w Ogrodzieńcu wraz ze swymi opiekunami – Małgorzatą Michalską i Iwoną Znamirowską.

Burmistrz A. Mikulski podziękował młodzieży i nauczycielom za pamięć o poległych i zaangażowanie w podtrzymywaniu tradycji pamięci o nich i miejscach, gdzie spoczywają.
Przekazuję wam, młodemu pokoleniu tradycję dbania o te miejsca i pamiętania o nich szczególnie w tak ważnych dniach jak dzisiaj. Dzięki ich poświęceniu i ofiarom możemy teraz cieszyć się z wolności,  żyć, uczyć się i pracować w pokoju – tymi słowami zwrócił się do młodzieży szkolnej Burmistrz.

Jesteśmy w miejscu szczególnie ważnym dla nas mieszkańców Ogrodzieńca. Pamiętamy o kombatantach, których już nie ma wśród nas. Przychodzili tu razem z nami, by uczyć historii i czcić pamięć poległych współtowarzyszy. Pamiętamy pana por.Tadeusza Lipkę, który opowiadał o czasach wojny i przekazywał kolejnym pokoleniom historię naszego narodu. Jesteśmy dumni, że możemy po nich przejąć kultywowanie tej pięknej tradycji - w imieniu uczniów i grona pedagogicznego Małgorzata Michalska podziękowała za udział w uroczystości i zaufanie, jakim obdarzono młodzież.
W tym dniu uczniowie SP nr 1 złożyli także kwiaty pod pomnikiem pomordowanych w Lasku.

Wojna jest czymś najgorszym, co może spotkać człowieka. Doceńmy to, że tyle lat żyjemy w pokoju i możemy cieszyć się z każdego dnia  - mówi M. Lipka-Stępniewska.

W historii ogrodzienieckiej szkoły zawsze żywe były tradycje pamięci o poległych za niepodległość i wolność. Pamiętamy apele, akademie i przemarsze do „Lasku”, gdzie pod pomnikiem pomordowanych w czasie II wojny światowej zapalano znicze, składano kwiaty a  harcerze trzymali honorową wartę. Młodzież dbała o to miejsce.


Joanna Piwowarczyk

 

czytano: 1526 razy

autor: ogrodzieniec.pl

data dodania: 2012-01-19 20:50:35

Linki
  • CZARNY RYCERZ Biuro Organizacji Imprez i Eventów
  • POZIOM 511 Design Hotel & SPA
  • HOTEL "CENTURIA WELLNESS & SPA"
  • Hotel "Pod Figurą"

URZĄD MIASTA I GMINY W OGRODZIEŃCU
Plac Wolności 25, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: (32) 67 09 700
e-mail: admin@ogrodzieniec.pl

  • DSC_0804_resize
  • DSC_0800_resize
  • DSC_0797_resize
  • DSC_0794_resize
  • DSC_0792_resize
  • DSC_0790_resize
Gmina Ogrodzieniec położona jest w woj. śląskim, w centralnym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Krakowem, Częstochową i Katowicami. Leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a jednocześnie na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna