Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec

Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Ogrodzieniec. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Dzień wyzwolenia

W dniu 19 stycznia minęła 67 rocznica wyzwolenia Ogrodzieńca spod okupacji hitlerowskiej. W naszym mieście oddano hołd żołnierzom oraz cywilom poległym w obronie Ojczyzny. Z tej okazji delegacje składające się z przedstawicieli władz miasta i młodzieży szkolnej złożyły wieniec i zapaliły znicze pod Pomnikiem Poległych na cmentarzu komunalnym w Ogrodzieńcu.

Wśród osób przybyłych pod Pomnik byli: Maria Lipka-Stępniewska Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu, Andrzej Mikulski Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec, Dorota Cygan Dyrektor MGOK w Ogrodzieńcu oraz uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 w Ogrodzieńcu wraz ze swymi opiekunami – Małgorzatą Michalską i Iwoną Znamirowską.

Burmistrz A. Mikulski podziękował młodzieży i nauczycielom za pamięć o poległych i zaangażowanie w podtrzymywaniu tradycji pamięci o nich i miejscach, gdzie spoczywają.
Przekazuję wam, młodemu pokoleniu tradycję dbania o te miejsca i pamiętania o nich szczególnie w tak ważnych dniach jak dzisiaj. Dzięki ich poświęceniu i ofiarom możemy teraz cieszyć się z wolności,  żyć, uczyć się i pracować w pokoju – tymi słowami zwrócił się do młodzieży szkolnej Burmistrz.

Jesteśmy w miejscu szczególnie ważnym dla nas mieszkańców Ogrodzieńca. Pamiętamy o kombatantach, których już nie ma wśród nas. Przychodzili tu razem z nami, by uczyć historii i czcić pamięć poległych współtowarzyszy. Pamiętamy pana por.Tadeusza Lipkę, który opowiadał o czasach wojny i przekazywał kolejnym pokoleniom historię naszego narodu. Jesteśmy dumni, że możemy po nich przejąć kultywowanie tej pięknej tradycji - w imieniu uczniów i grona pedagogicznego Małgorzata Michalska podziękowała za udział w uroczystości i zaufanie, jakim obdarzono młodzież.
W tym dniu uczniowie SP nr 1 złożyli także kwiaty pod pomnikiem pomordowanych w Lasku.

Wojna jest czymś najgorszym, co może spotkać człowieka. Doceńmy to, że tyle lat żyjemy w pokoju i możemy cieszyć się z każdego dnia  - mówi M. Lipka-Stępniewska.

W historii ogrodzienieckiej szkoły zawsze żywe były tradycje pamięci o poległych za niepodległość i wolność. Pamiętamy apele, akademie i przemarsze do „Lasku”, gdzie pod pomnikiem pomordowanych w czasie II wojny światowej zapalano znicze, składano kwiaty a  harcerze trzymali honorową wartę. Młodzież dbała o to miejsce.


Joanna Piwowarczyk

 

  • Rocznica wyzwolenia Ogrodzieńca-styczeń 2012r.

Autor:  ogrodzieniec.pl
19
STY
2012
2180
razy
czytano

10142/10214

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Przydatne linki

Wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

  • Zdjęcie: Kościół w Ogrodzieńcu

    Kościół w Ogrodzieńcu

  • Zdjęcie: Miejsca Rekreacji

    Miejsca Rekreacji

  • Zdjęcie: Skwer

    Skwer

  • Zdjęcie: Plac Piłsudskiego

    Plac Piłsudskiego

  • Zdjęcie: Studnia w Gieble

    Studnia w Gieble

  • Zdjęcie: Sprzątamy Gmine

    Sprzątamy Gmine

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec