Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

,,ISLANDIA-TRZECI ŻYWIOŁ,,

Strona główna » Aktualności » ,,ISLANDIA-TRZECI ŻYWIOŁ,,

 

2 marca 2015 r. odbyło się spotkanie autorskie zorganizowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Ogrodzieńcu.
Młodzież i dorośli odbyli podróż po Islandii, po której przewodnikiem był autor książki „Islandia – trzeci żywioł”, podróżnik Roman Pankiewicz.
Roman Pankiewicz jest Krakowianinem, a Jego przygoda z Islandią zaczęła się od komunikatu z radia, który dotyczył oferty pracy w amerykańskim koncernie w Islandii. Pomyślnie zdał rozmowę kwalifikacyjną i rozpoczął pracę przy budowie huty aluminium w Islandii.
Podróżnik swoją opowieść o Islandii rozpoczął od miasteczka we wschodniej części Islandii – Reydarfjordur posiadającego wspaniałą infrastrukturę i tylko ok. 2200 mieszkańców. Za pierwsze zarobione pieniądze wraz z kolegą zakupił samochód i tak zaczęła się wędrówka po Islandii. Roman Pankiewicz opowiedział o kulturze, zwyczajach, architekturze i przyrodzie tego wulkanicznego kraju. Oczywiście nie zabrakło opowieści o mieszkańcach Islandii, którzy jak się okazuje nie posiadają nazwisk, a także o Polakach zamieszkałych na Islandii, którzy stanowią największą po Islandczykach grupę etniczną na wyspie. Pracują głównie w rybołówstwie i przetwórstwie rybnym. Autor wspomniał również o sztandarowym polskim produkcie, oferowanym na Islandii, czyli waflach Prince Polo, które są najpopularniejszym rodzajem słodyczy na całej wyspie.
Opowieść Romana Pankiewicza o Islandii, wzbogacona była pokazem zdjęć, które autor wykonał w trakcie 3 letniego pobytu na wyspie.
Roman Pankiewicz dowiódł, że warto podróżować nie tylko palcem po mapie, ale można i warto połączyć pracę zarobkową z poznawaniem innych krajów.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z Romanem Pankiewiczem i opowieściach o Rosji gdzie spędził 3 lata w Moskwie.

 

czytano: 1167 razy

autor: biblioteka.ogrodzieniec.pl

data dodania: 2015-03-02 10:16:18

Linki
  • CZARNY RYCERZ Biuro Organizacji Imprez i Eventów
  • POZIOM 511 Design Hotel & SPA
  • HOTEL "CENTURIA WELLNESS & SPA"
  • Hotel "Pod Figurą"

URZĄD MIASTA I GMINY W OGRODZIEŃCU
Plac Wolności 25, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: (32) 67 09 700
e-mail: admin@ogrodzieniec.pl

  • DSC_0804_resize
  • DSC_0800_resize
  • DSC_0797_resize
  • DSC_0794_resize
  • DSC_0792_resize
  • DSC_0790_resize
Gmina Ogrodzieniec położona jest w woj. śląskim, w centralnym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Krakowem, Częstochową i Katowicami. Leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a jednocześnie na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna