Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Ogrodzienieckie manewry

Strona główna » Aktualności » Ogrodzienieckie manewry

Ogrodzieniec był gospodarzem ćwiczeń alarmowych Odwodowej Kompanii Pożarniczej Nr 15 z udziałem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu zawierciańskiego.
Główny cel ćwiczeń to praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości systemu operacyjno-technicznego sił i środków kompanii odwodowe, pozostałych jednostek ochrony przeciwpożarowej KSRG powiatu zawierciańskiego oraz doskonalenie działań.
Ćwiczenia odbyły się 12 kwietnia 2014 roku na obszarze leśnym Krępy z dostępem do basenu i sieci hydrantowej. Tematem przewodnim manewrów była pozoracja samochodowego wypadku masowego z udziałem samochodów osobowych i autobusu oraz pożar lasu.
Autobus uległ awarii, kierowca utracił panowanie. W wyniku zderzenia się autobusu i dwóch samochodów osobowych 30 osób zostaje rannych, 14 jest uwięzionych, dodatkowo 2 pasażerów autobusu oddala się. Ponadto nieznani sprawcy podpalają las. Ranny zostaje jeden z ratowników. Tak pokrótce przedstawiał się scenariusz ćwiczeń strażackich.
Strażacy ćwiczyli na dwóch odcinkach bojowych. Cała akcja rozpoczęła się o godzinie ósmej rano i trwała przez sześć godzin. Zrealizowano plan, na który składało się m.in.: alarmowanie jednostek do epizodów "pożar lasu" i "wypadek samochodowy", organizacja punktu przyjęcia sił i środków, wprowadzanie jednostek do działań, rozpoczęcie, zakończenie założenia praktycznego, podsumowanie i zakończenie ćwiczeń oraz powrót do macierzystych jednostek.
W ćwiczeniach brały udział następujące jednostki: JRG Zawiercie, OSP Ogrodzieniec, OSP Ryczów, OSP Giebło, OSP Pilica, OSP Kleszczowa, OSP Wierbka, OSP Grabowa, OSP Chruszczobród, OSP Niwki, OSP Włodowice, OSP Kroczyce, OSP Pradła, OSP Szczekociny, OSP Goleniowy, KW PSP Katowice, KP PSP Zawiercie, OSP Marciszów, OSP Żerkowice, OSP Wiesiółka, OSP Niegowonice, OSP Szyce, OSP Dobraków, OSP Żarnowiec, OSP Brzeziny, OSP Chlina, OSP Zdów, OSP Witów, OSP Zawada Pilicka, OSP Ciągowice.
Ponadto w ćwiczeniach uczestniczyli przedstawiciele: Pogotowia Ratunkowego, Policji, Służby Nadleśnictwa Siewierz, śmigłowiec, władz samorządowych i zarządzania kryzysowego.
Łącznie ponad 250 osób.
Całe przedsięwzięcie wymagało udziału wielu osób, zatem Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP w Ogrodzieńcu oraz Komendant dziękują druhom zaangażowanym w organizację ćwiczeń.
Relacje zdjęciowe w poniższych linkach i galerii.
 
Na podstawie dokumentacji z ćwiczeń przygotowała: Iwona Rajca
 
 
 
 

czytano: 1034 razy

autor: ogrodzieniec.pl

data dodania: 2014-04-22 14:06:13

Linki
  • CZARNY RYCERZ Biuro Organizacji Imprez i Eventów
  • POZIOM 511 Design Hotel & SPA
  • HOTEL "CENTURIA WELLNESS & SPA"
  • Hotel "Pod Figurą"

URZĄD MIASTA I GMINY W OGRODZIEŃCU
Plac Wolności 25, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: (32) 67 09 700
e-mail: admin@ogrodzieniec.pl

  • DSC_0804_resize
  • DSC_0800_resize
  • DSC_0797_resize
  • DSC_0794_resize
  • DSC_0792_resize
  • DSC_0790_resize
Gmina Ogrodzieniec położona jest w woj. śląskim, w centralnym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Krakowem, Częstochową i Katowicami. Leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a jednocześnie na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna