Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec

Oficjalna strona internetowa Miasta i Gminy Ogrodzieniec. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Zespół Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i Gminy w Ogrodzieńcu kontynuuje usuwanie ognisk „barszczu Sosnowskiego” z terenów miejskich

Drodzy Mieszkańcy
Podobnie jak w latach poprzednich Zespół Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i Gminy w Ogrodzieńcu kontynuuje usuwanie ognisk „barszczu Sosnowskiego” z terenów miejskich, nie oznacza to jednak, że ma ona obowiązek usuwania chwastów z terenów prywatnych.
Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców o regularne usuwanie „barszczu Sosnowego” z terenów swoich posesji. Możemy to zrobić poprzez regularne koszenie, wyrywanie roślin czy też stosowanie odpowiednich środków chwastobójczych. Zwalczanie roślin jest obowiązkiem właścicieli, bądź zarządców nieruchomości, na których rośnie barszcz. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjna, która może stosować zagrożenie dla naszych organów i terenów zielonych. Kontakt z „barszczem Sosnowskiego” może prowadzić do poparzeń drugiego i trzeciego stopnia. Stan zapalenia może utrzymywać się trzy dni. Przez następne dni poparzone miejsce może ciemnieć (tzw. hiperpigmentacja) i może utrzymywać się w takim stanie przez nawet kilka tygodni. Dlatego należy zachować ostrożność podczas spacerów i unikania kontaktu z chwastem.
Wygląd „barszczu Sosnowskiego”:
• Łodyga : ze sztywnymi włoskami, głębokimi bruzdami, zielona w purpurowe plamki. Maksymalna wysokość rośliny to ok. 5m,
• Kwiatostan: biały, zebrany w duże baldachy złożone o kształcie parasola, składa się na ogół z kilkudziesięciu baldaszków (największy z nich na osi pędu głównego).
• Liście: w kolorze zielonym, pierzastodzielne o zmiennym kształcie, osiągają średnicę do 150 cm, „barszcz Sosnowskiego” ma blaszkę liścia zaokrągloną.
• Kolor liści: żywo zielony
• Pokrycie łodygi: silnie bruzdowane, rzadko owłosiona, o średnicy u podstawy 5-12 cm
W przypadku podejrzenia wystąpienia tej niebezpiecznej rośliny w miejscach publicznych należy powiadomić Zespół Zarządzania Kryzysowego UMiG Ogrodzieniec.
Autor:  ogrodzieniec.pl
05
LIP
2024
130
razy
czytano

28/10459

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Przydatne linki

Wspólnie możemy dokonać wielkich rzeczy

Galeria

Wyjątkowe miejsca na każdą porę roku

 • Zdjęcie: Kościół w Ogrodzieńcu

  Kościół w Ogrodzieńcu

 • Zdjęcie: Miejsca Rekreacji

  Miejsca Rekreacji

 • Zdjęcie: Skwer

  Skwer

 • Zdjęcie: Plac Piłsudskiego

  Plac Piłsudskiego

 • Zdjęcie: Studnia w Gieble

  Studnia w Gieble

 • Zdjęcie: Sprzątamy Gmine

  Sprzątamy Gmine

Czy wiesz, że...

Ciekawe informacje o naszej gminie

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Miasto i Gmina Ogrodzieniec
Miasto i Gmina Ogrodzieniec