Skróty klawiszowe:

rozmiar tekstu: A A A

Do Wiednia po nagrodę!

Strona główna » Aktualności » Do Wiednia po nagrodę!

Młoda mieszkanka naszej Gminy, Dagmara Kaziród z Kiełkowic, uczennica klasy IIb Gimnazjum w Ogrodzieńcu zajęła pierwsze miejsce w konkursie pt. Moja Polska – coraz piękniejsza, czyli 25 lat zmian w niepodległej Polsce”. Nagrodę oebrała w siedzibie Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Informację o konkursie Dagmara wyszukała w Internecie. Zaciekawił ją temat i bardzo atrakcyjne nagrody, które w regulaminie przedstawił organizator, czyli austriackie stowarzyszenie polonijne SIPPA.  Koordynowany z Wiednia projekt skierowany był do środowisk w Polsce i poza jej granicami i miał na celu zapoznanie się ze zmianami, jakie nastąpiły w ich rodzinnych stronach po 1989 roku. Istotą konkursu było spojrzenie na swoje rodzinne miasto z perspektywy miejsca zamieszkania obecnie i porównanie go do wcześniejszych lat, na ile się to miejsce zmieniło. Tematem mogła być zarówno, cała miejscowość, jej okolica jak i wybrany obiekt, skwer czy ulubione miejsce. Do wyboru były trzy formy wypowiedzi: fotografia, opowiadanie, film. Dagmara wybrała opowiadanie, do którego namówiła mamę, gdyż ona jest jeszcze za młoda (ma 15 lat), aby pamiętać te wszystkie przemiany. Mama chętnie opowiedziała Dagmarze, jakie zmiany w różnych dziedzinach życia nastąpiły w naszym kraju po roku 1989. Od czego zależał ten skok rozwojowy, jaki wpływ miało przystąpienie do UE, otwarcie rynku pracy, swobodny przepływ osób i towarów w ramach strefy Schengen, itp. Dagmara nagrała opowiadanie mamy i pod koniec listopada ubiegłego roku wysłała e-mailem na adres organizatora. W styczniu Dagmara otrzymała wiadomość, że zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii i dostała zaproszenie do odbioru nagrody w siedzibie Instytutu Polskiego w Wiedniu w dniu 27 lutego br. Do stolicy Austrii wybrała się z całą rodziną – mamą Gabrielą - bohaterką opowiadania, tatą Robertem i młodszą siostrą Natalią. Nagrodą okazały się  warsztaty edukacyjne w Telewizji Polonia co sprawiło olbrzymią radość dziewczynce, gdyż o tym właśnie marzyła. W finale oprócz uczestników z Polski znalazły się również osoby z Bułgarii i Łotwy.

W niewielkich Kiełkowicach – mojej małej ojczyźnie – przez ostatnie lata bardzo dużo się zmieniło. Na przykład rozwinęła się agroturystyka, powstała ferma strusi, wioska indiańska, stadnina koni. W gminie Ogrodzieniec wybudowano Gród na Górze Birów, odnowiono Dworek w Gieble, powstało wiele ścieżek rowerowych, placów zabaw, rozbudowano Gimnazjum, w którym znajduje się nowoczesna hala sportowa. Rozwinął się system oświaty – zwiększyły się możliwości dla dzieci i młodzieży, które teraz mogą brać udział w wielu konkursach, zajęciach pozalekcyjnych, wycieczkach edukacyjnych. Moja mama mogła ukończyć studia i zdobyć dobrą pracę  – mówi Dagmara Kaziród, laureatka Turnieju Wiedzy o Unii Europejskiej w roku 2014, która w nagrodę uczestniczyła w wyjeździe do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Dagmara bardzo dobrze się uczy i ma na swym koncie sukcesy w różnych konkursach szkolnych i gminnych, a teraz dołącza ten, już o znacznie szerszym, bo międzynarodowym zasięgu. O jej sukcesie dowiedzieliśmy się od pedagoga szkolnego p. Ewy Marek, gdyż Dagmara jest bardzo skromną osobą i nie lubi się chwalić. Jednak taki sukces zasługuje na rozgłos. Zaprosiliśmy Dagmarę do naszej redakcji, gdzie chętnie opowiedziała o konkursie i podzieliła się wrażeniami z pobytu na gali laureatów w Wiedniu. 

Ogromnie cieszę się z nagrody. Udział w takich warsztatach będzie dla mnie nowym przeżyciem i realizacją marzeń, gdyż interesuje mnie dziennikarstwo i aktorstwo. Wiedeń zrobił na mnie ogromne wrażenie, chyba jeszcze większe jak Bruksela.  Jest to piękne miasto ze wspaniałymi zabytkami. Atmosfera na gali rozdania nagród była bardzo miła. Wśród gości honorowych byli przedstawiciele mediów, instytucji sportowych i kulturalnych. Jako  laureaci udzieliliśmy krótkich wywiadów do wiedeńskiego radia polonijnego – wspomina Dagmara.

Od redakcji: Dagmara czynnie działa także w swojej lokalnej społeczności. Należy do żeńskiej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Kiełkowicach oraz uczestniczy w miejscowych wydarzeniach, np. była przebrana za jednego z Trzech Króli podczas uroczystości w dniu 6 stycznia w kaplicy w Kiełkowicach.

 

 

czytano: 638 razy

autor: mgok.ogrodzieniec.pl

data dodania: 2015-03-17 10:16:21

Linki
  • CZARNY RYCERZ Biuro Organizacji Imprez i Eventów
  • POZIOM 511 Design Hotel & SPA
  • HOTEL "CENTURIA WELLNESS & SPA"
  • Hotel "Pod Figurą"

URZĄD MIASTA I GMINY W OGRODZIEŃCU
Plac Wolności 25, 42-440 Ogrodzieniec

tel.: (32) 67 09 700
e-mail: admin@ogrodzieniec.pl

  • 20180425_201716_resize1275
  • 20180425_201701_resize1275
  • 20180425_201645_resize1275
  • 20180425_201753_resize388
  • dsc_0284_resize388
  • 20180425_201739_resize388
Gmina Ogrodzieniec położona jest w woj. śląskim, w centralnym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy Krakowem, Częstochową i Katowicami. Leży w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a jednocześnie na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Poleć stronę
Zapytanie
Wersja mobilna
Księga gości
Zobacz wpisy